3 הגורמים באיראן אשר תכננו לרצוח את נשיא רוסיה ולדמיר פוטין בעת ביקורו טהרן. ברוסיה נעצר מתאבד צ'צ'ני שעמד לצאת לאיראן. פוטין: ברור שאני אגיע לטהרן.

בלעדי ומיוחד למקורות תיקדבקה במוסקבה ללוחמת טרור: לפי המידע שבידי שרותי הביון של רוסיה וגילויו עשוי להדהים אפילו את הצמרת האיראנית, המזימה לרצוח את פוטין בזמן ביקורו בטהרן השבוע, עליה פורסם במוסקבה ביום א' 14.10, נרקמה ע"י שלושה גורמים טרוריסטיים שעד עכשיו לא היה קיים שיתוף פעולה הדוק ביניהם, אולם הם התאחדו אד-הוק לביצוע משימה זו: הצ'צ'נים, אנשי אל קעידה, וגורמים קיצוניים בצמרת האיראנית אשר מאשימים את רוסיה, ובייחוד את פוטין, כי הם מעכבים בכוונה תחילה את פיתוחה של התוכנית הגרעינית האיראנית. עוד מדווחים המקורות שלנו ללוחמת טרור, כי שרותי הביטחון הרוסים עלו על המזימה, עקב מעצר איש טרור צ'צ'ני שהתכוון להסתנן לאיראן כדי להתחבר לקבוצה שאמורה הייתה להכין את ההתנקשות.
עוד מדווחים המקורות שלנו במוסקבה, כי שירותי הביטחון הרוסיים המליצו לפוטין לבטל את ביקורו בטהרן, אולם הוא החליט, בניגוד לדעתם לקיימו. פוטין יודע כי צעד כזה שלו יפגע בצורה אנושה ביחסים שבין טהרן ומוסקבה. ביום ב' 15.10, אמר דובר בקרמלין, כי לא ידוע עם פוטין יגיע היום לטהרן.
פוטין כבר ביטל השבוע את תוכניתו למתן ראיונות לכלי התקשורת האיראנים לקראת ביקורו בטהרן. צעד זה גרם להבעת מחאה נמרצת ע"י איראן שקראה לשגריר רוסיה בטהרן להתייצב במשרד החוץ ולהעביר את המחאה האיראנית הרשמית למוסקבה.
להלן הפירוט של שלושת הגורמים אשר התכוונו לרצוח את פוטין:
1. לוחמים צ'צ'נים שלאחר הדיכוי האכזרי של שלטונות מוסקבה נגדם, ברחו לאיראן נפגעו קשות ואיבדו את יכולתם כמעט כליל להמשיך בפיגועי טרור ראוותניים כבעבר. היום שולטת בצ'צ'ניה כת שנתונה למרות מוחלטת של מוסקבה ומדכאת כל סימן של נטייה לעצמאות הצ'צ'נים. ביקורו של פוטין באיראן, היא הזדמנות עבורם להתנקם בו.
2. קבוצת לוחמים השייכים לאל-קעידה והטאליבן, שעדיין יש להם חשבון דמים עם רוסיה הממשיכה לדכא לא רק את המוסלמים בצ'צ'ניה, אלא היא גזלה את זכויותיהם של המוסלמים בקוסובו, ומתנגדת לתת להם עצמאות. אם אל קעידה תצליח לחסל את נשיא רוסיה בטהרן, יהיה זה אחד ההישגים המבצעיים הגדולים שלה.
3. חלקים של השכבה הקיצונית השולטת באיראן, הסבורה שרוסיה בגדה באינטרסים חיוניים של איראן בנושא הגרעין.
קבוצה זו השתכנעה מזמן, כי רוסיה היא למעשה גרורה של ארה"ב ומחפשת את האינטרסים הצרים שלה והיא תבגוד באיראן האסלאמית ברגע שהאינטרס הזה מחייב. קבוצה זו המוסתרת היטב בקרב ההנהגה הדתית-והצבאית האיראנית, ואין עדיין פרטים מדויקים לגבי זהות המארגנים שלה, מביאה הוכחות רבות להאשמה נגד רוסיה לגבי בגידה באינטרסים של איראן. לדוגמא: רוסיה יזמה את ההצעה לאיראן להעביר את כל תוכניות הגרעין שלה לשטחי רוסיה כדי שהמערב יהיה בטוח שפעילות זו לא תביא לייצור פצצה גרעינית בתוך איראן. ממשלת טהרן נאלצה לדחות הצעה בוגדנית זו ובכך נתנה הוכחה נוספת למערב כי היא מתכננת לייצר פצצה גרעינית.
סיבה נוספת: רוסיה מסרבת לשלוח את האורניום המועשר לטהרן שאמור להפעיל את הכור הגרעיני בבושהר. רוסיה מחפשת תירוצים שוניםכדי לא למלא התחייבות זו. אולם לדעת איראנים רבים, היא עושה זו בתור חנפנות כלפי ארה"ב במטרה להשיג ממנה הטבות פוליטיות-כלכליות נוספות.
רוסיה מסרבת להשלים את בניית הכור בבהושהר וגוזלת מן המשטר באיראן לא רק הישג טכנולוגי-פוליטי יוצא מן הכלל, אלא מונעת מן המדענים האיראנים רכישת ידע וניסיון נוסף בנושא הגרעיני.
רוסיה הצביעה פעמיים לפי רצונה של ארה"ב, במועצת הביטחון נגד המשטר באיראן בזמן הדיונים על תוכניות הגרעין של איראן.
המקורות האיראנים של תיקדבקה מדווחים, כי אנשי הקבוצה שהחליטו לחסל את פוטין משוכנעים כי בקרוב רוסיה תצביע שוב עם ארה"ב והמערב להרחבת הסנקציות נגד איראן – וזאת מסיבה פשוטה שאיראן תמשיך לסרב להפסקת תוכניות הגרעין שלה ואז לא תישאר ברירה בידי מועצת הביטחון אלא להרחיב את הסנקציות.

Print Friendly, PDF & Email