3 הסיבות העיקריות מדוע הותקף המערך הצבאי-מודיעיני של 'גדודי אל קודס' וחיזבאללה באזור קונטרה

כאשר הקבינט המדיני-ביטחוני אישר לפני שמונה חודשים, ביולי 2018, את המדיניות שהציעו להם ראש הממשלה בנימין נתניהו והרמטכ"ל דאז רב אלוף גדי איזנקוט, להמשיך בהסכם ההבנות עם מוסקבה, שלפיו צה"ל יאפשר לצבא הסורי לכבוש את כל דרום סוריה, כולל אזור קונטרה, תמורת ערבות רוסית, שנתמכה על ידי ממשל הנשיא טראמפ בוושינגטון, לפיה צבא רוסיה ידאג לכך שכוחות איראנים, או של מליציות פרו-איראניות, וגם לא כוחות של חיזבאללה יהיו נוכחים באזור, גם השרים, וגם צמרת צה"ל ידעו היטב, כי הסכם וערבויות אלה לא יחזיקו מעמד.

אבל הרוסים הבטיחו להקים בשטח שמונה מוצבים בהם יוצבו כוחות של המשטרה הצבאית הרוסית  שיפקחו כי כוחות איראניים או כוחות של חיזבאללה לא ייכנסו מעבר לקו של 45 ק"מ מרמת הגולן.
כבר באותה תקופה ( ב-19 ביולי 2018),  דיווחו המקורות הצבאיים של תיקדבקה, כי עוד לא הספיקה הדיו להתייבש על הנייר עליו נכתבו ההבטחות הרוסיות והן כבר הופרו.
לתוך מערך המפקדות והכוחות הסוריים שפעלו בשטח מול ישראל הוחדרו קצינים וחיילים של 'גדודי אל קודס' האיראניים, של המליציות השיעיות העיראקיות הפרו-איראניות, ובעיקר של חיזבאללה.  
כל אנשי הצבא ושירותי המודיעין האיראניים ושל חיזבאללה, קיבלו מדים של  חיילי הדוויזיה מס' 4 הסורית, וגם תעודות זהות סוריות.
במילים אחרות, כוחות איראניים ושל חיזבאללה נמצאים במרחק של כמה ק"מ בודדים מגבול ישראל ברמת הגולן כבר קרוב לשמונה חודשים.

רק לפני שלושה שבועות ב-21 לינואר, כאשר סוללת טילים של גדודי 'אל קודס' האיראניים, שהייתה מוצבת דרומית לדמשק, במחצית הדרך שבין הבירה הסורית לרמת הגולן, שיגרה טיל פאתח-110 לעבר החרמון, בתגובה להתקפה אווירית ושל טילי שיוט ישראליים, על מתקנים איראניים מסביב לדמשק,  הובאה בפעם הראשונה לתשומת לב הציבור בישראל העובדה, כי המערך הצבאי האיראני ושל חיזבאללה אשר נפרש קרוב לגבול ישראל באזור קונטרה, כולל גם גיבוי של סוללות ניידות איראניות של טילי קרקע-קרקע בליסטיים לטווח בינוני.

השבוע ביום ב' 11.2, הודיעה סוריה, כי כלי טייס בלתי מאויש של חיל האוויר וטנקים של צה"ל  תקפו שלוש מטרות  של חזיבאללה באזור קונטרה.
ההודעה הסורית ציינה, כי הותקף מוצב של צבא סוריה ליד קונטרה. לא נמסר שם האתר שהותקף. כמו כן הותקפו  בנין בית החולים בקונטרה, אשר שימש לפי ההודעה הסורית בסיס של חזית אל-נוסרה-אל קעידה סוריה, ומחנה צבאי סורי בכפר ג'עבתה אל-שאאב   Jabata Al-Shaab.   ההודעה הסורית לא ציינה את הסיבה העיקרית להתקפה הישראליות והיא: שבכל שלושת האתרים האלה היו נוכחים אנשי צבא איראנים, או של חיזבאללה.
במילים אחרות, ישראל וצה"ל החליטו לאחר שמונה חודשים של שתיקה לפעול נגד נוכחות צבאית זו. המקורות הצבאיים של תיקדבקה מונים שלוש סיבות עיקריות לשינוי זה בעמדה הישראלית:
1. ההחלטה הנחושה של איראן וחיזבאללה להדליק מעכשיו לסירוגין את חזיתות הצפון והדרום,   ועד לשבוע לפני הבחירות לכנסת ב-9 באפריל. בשבוע שלפני הבחירות התלקחות זו תבוצע בו זמנית בשתי החזיתות בעת ובעונה אחת.
2. ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו, העומד בראש 'הליכוד', אינו יכול להרשות לעצמו בתקופת הבחירות  התדרדרות ביטחונית בלתי מבוקרת, ובייחוד כזו המנוהלת בידי איראן וחיזבאללה, דבר שהוא הרשה לעצמו בשנה שעברה.
3. לצה"ל יש רמטכ"ל חדש, רב אלוף אביב כוכבי, אשר ככל שעובר הזמן מאז פרישתו של הרמטכ"ל גדי איזנקוט הולך ומתברר, כי למרות שמילא לצדו את תפקיד סגן הרמטכ"ל, הוא לא הסכים עם חלקים של הדוקטרינה הביטחונית שלו.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות