3 הסיבות העיקריות מדוע מחירי הנפט בשווקים הבינלאומיים הגיעו לקו של 70 דולר לחבית. טראמפ רוצה לייצב את המחיר ל-$65 לחבית

שלוש סיבות עיקריות ישנן לתופעה של קפיצה חדה במחירי הנפט בשווקים הבינלאומיים, כאשר כבר ביום חמישי 4.4 מחיר חבית נפט מסוג ברנט Brent חצה את קו 70 דולר לחבית ( $70.43). ביום שישי 5.4 המחיר ירד במקצת, אולם כל הסיבות שהביאו לעלייה החדה במחירים עדיין קיימים בתחילת השבוע החדש והם יכולים, לדעת מומחים בשווקי הנפט, להביא לעליות נוספות.

המקורות של תיקדבקה בוושינגטון מדווחים, כי נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ מעורב בעצמו אישית בדיוניים על העלייה החדשה במחירי הנפט. המקורות שלנו מדווחים, כי מתוך התבטאויות של הנשיא בדיוניים האלה עולה כי הוא סבור שארצות הברית צריכה לשאוף לכך שמחירי הנפט לא יעברו את סף 65 הדולר החבית.

שלוש הסיבות לעלייה במחירים הן:
1. ביום שישי 5.4, הטילה ארצות הברית סנקציות נפט חדשות על משטר הנשיא ניקולאס מודורו  Nicolás Maduro בוונצואלה. המטרה העיקרית של הסנקציות האלה היא למנוע ייצוא של נפט מוונצואלה לקובה.
2. דיוניים בקונגרס האמריקני בחוק NOPEC אשר באם יאושר יחשוף את חברות קרטל הנפט אופ"ק לתביעות מהחוק החדש למניעת קרטלים, antitrust lawsuits.
מקורות סעודיים בכירים בריאד הגיבו בחריפות רבה מאוד על אפשרות כי החוק הזה יאושר ואמרו, כי בתגובה ריאד תתחיל למכור את הנפט הסעודי לא בדולרים אמריקנים אלא במטבעות אחרים.
מקור סעודי אחד אמר: 'אם האמריקנים יעבירו את החוק, תהייה זו הכלכלה האמריקנית שתתמוטט'.
let the Americans pass NOPEC and it would be the U.S. economy that would fall apart.
3. תנועת כוחות הגנרל הלובי חליפה חאפטר Khalifa Haftar אשר הורה לכוחותיו-'הצבא הלאומי הלובי' Libyan National Army-LNA, לכבוש את בירת טריפולי בירת לוב. בברית לוב שולטת ממשלת אחדות לאומית לובית  National Accord-GNA, הנתמכת על ידי האו"ם.
הניסיון של כוחותיו של חאפטר להתקדם לעבר טריפולי נכשל ביום שישי, כאשר כוחות לוביים המתנגדים להם מנעו את המשך התקדמותם, אולם האפשרות כי בלוב עומדת לפרוץ עוד פעם מלחמת אזרחים, וייצוא הנפט הלובי יופרע, גורמת לעלייה התלולה במחירי הנפט.

Print Friendly, PDF & Email