3 צוותי חוקרים, ביניהם רוסים ואיראנים, בודקים בדמשק איך קרה שהמטוסים התוקפים לא התגלו?

בלעדי ומיוחד למקורות הצבאיים של תיקדבקה: שלוש קבוצות מומחים צבאיים, בנושאי ההגנה האנטי אווירית ומערכות התראה מוקדמות early warning, חוקרות עתה בסוריה איך קרה שאף אחת משתי תחנות ההתראה העיקריות של סוריה הצריכות להגן על המרחב האווירי שלה מפני מטוסים וטילים, לא רק שלא גילתה את המטוסים הישראלים התוקפים ב-6.9, אלא גם בעת ההתקפה לא זיהתה אותם? המדובר בקבוצת מומחים סוריים, שמונו אישית על ידי הנשיא בשאר אסד. קבוצת מומחים צבאיים רוסיים, שבאה לעזור לסורים לברר, כיצד קרה שהמערכות האלקטרוניות הרוסית, ומערכות המכ"ם בסוללות טילי הנ"מ הרוסיות הנמצאות בסוריה, בייחוד במערכת ה- Pantsyr, לא פעלו. ומשלחת צבאית של קציני חיל האוויר הטילים האיראנים שהגיעו מטהרן, כדי לבדוק אם הכישלון הסורי-רוסי בגילוי המטוסים הישראלים, יכול לחזור על עצמו גם במערכות ההתראה האיראניות המשתמשת בעיקר בציוד רוסי דומה לזה שהסורים משתמשים בו.
המידע על שיתוק מערכות המכ"ם הסוריות ועל כך כי מערכות ההגנה האנטי אוויריות הסוריות והאיראניות פרוצות לאחר המתקפה הישראלית דווח בלעדית על ידי המקורות הצבאיים של תיקדבקה ביום שישי 7 בספטמבר, 24 שעות לאחר ההתקפה הישראלית בסוריה. הקישו כאן לקריאת המאמר המקורי.
שתי התחנות התראה הסוריות ששותקו הן במארג' אל סולטן Marj as Sultan, הנמצאת במרחק של כ-15 ק"מ מזרחית לדמשק, וצפונית לבסיס האווירי הסורי, שהוא חלק מנמל התעופה הבינלאומי של דמשק. תפקידה של תחנה זו זה הוא להגן על הבירה הסורית דמשק, ולעקוב אחר כל תנועה אווירית, או תנועת טילים ישראליים, ברמת הגולן ובצפונה של ישראל.
התחנה השנייה נמצאת בשינשאר Shinshar דרומית לחומס ליד בסיס חיל האוויר הסורי הקטן באל קוסייר סאייראת- Al Qusayr Shayrat. תחנה זו ממוקמת מול צפון לבנון, ותפקידה להתריע על התקרבותם לסוריה של מטוסים, טילים, או אוניות מלחמה , או מתחום לבנון, או ממזרח הים התיכון. שתי התחנות האלה אמורות לכסות את רובו של המרחב האווירי הסורי.
התשובה איזה גורם בעל עוצמה שיתק את התחנות האלה? לאור העובדה כי בעת ההתקפה וכשבוע לאחריה שותקו גם חלק מערכות התקשורת, המחשבים, והטלפונים הסלולאריים בלבנון, איננה ברורה עד עכשיו לאף אחת משלוש קבוצות החוקרים.
כתוצאה מכך החוקרים והסורים אינם יודעים את התשובות ל-3 הנקודות הבאות.
1. מתי ומאיזה כיוון המטוסים התוקפים חדרו לסוריה. מהים התיכון? מישראל או מטורקיה?
2. האם מדובר בחדירה חד פעמית? או בכמה חדירות שלא הורגשו ונתגלו?
3. עד שהחלו להגיע ההודעות/הודאות מישראל, כי אכן מטוסיה הם שביצעו את התקיפה, לא הסורים ולא האיראנים ידע בוודאות, מי היו המטוסים התוקפים? ישראליים או אמריקנים? או אולי שניהם ביחד?

Print Friendly, PDF & Email