4 מטוסי F-15 ישראליים בעימות עם שני מטוסי סוחוי SU-30


מקורות צבאיים מערביים ומזרח תיכוניים העוקבים אחר המלחמה בסוריה, ורשתות העוקבות אחר הטיסות של מטוסי חיל האוויר הרוסי בסוריה מדווחים, כי ביום ד' אחה''צ 20.4, התרחשה כמעט התנגשות חזיתית בין ארבעה מטוסי קרב ישראליים מדגם F-15, ושני מטוסי קרב רוסיים מדגם SU-30.
המקורות מוסרים, כי המטוסים הישראליים שהגיעו מכיוון מערב-הים התיכון, התקרבו אל הבסיס האוויר הרוסי המיימים Hmeimim airbase, הנמצא ממזרח ללטקיה. הפיקוד הרוסי אשר כנראה חשש כי המטוסים הישראלים עומדים לטוס מעל הבסיס האווירי העלו לאוויר נגדם  שני מטוסי קרב המיועדים לקרבות אוויר.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי בבסיס הרוסי מוצבות סוללות טילי נ''מ מתקדמים מדגם S-300, ו-S-400.
המקורות מוסרים, כי לאחר זמן קצר בו היה חשש כי עומדת להתחולל התנגשות אווירית ראשונה מסוגה  במלחמה בין מטוסים של חיל האוויר הרוסי, ומטוסים של חיל הישראלי, ניתקו המטוסים הרוסיים והישראליים מגע.  מטוסי ה-SU-30 חזרו לבסיסם, ואילו המטוסים הישראלים המשיכו בדרכם.
מפעילי הרשתות העוקבות אחר תנועת המטוסים במרחב האוויר בסוריה ומעל מזרח הים התיכון מוסרים, כי לפי התשדורות היה חשש אמיתי להתנגשות בין המטוסים הרוסיים והישראליים.
המקורות של תיקדבקה מציינים, כי תקרית אווירית זו, היא כפי הנראה הסיבה לצירופו של מפקד חיל האוויר האלוף אמיר אשל  לפמלייתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו  לפגישה אשר עומדת להיערך ביום ה'  בקרמלין עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין.   
עוד מוסרים המקורות, כי לפי הסכם בין רוסיה לישראל לתיאום הטיסות הרוסיות והישראליות במרחב האווירי הסורי, יכולים מטוסי שני הצדדים לטוס ללא הגבלה במרחב האוויר הסורי בתנאי שהם אינם מפריעים לפעילותם של מטוסי הצד השני. מוסכם על שני הצדדים שכל צד מודיע לצד השני היכן מטוסיו נמצאים במטרה למנוע אי הבנות  והתנגשויות.
אולם באחרונה, כאשר הרוסים החליפו חלקים גדולים של מטוסי הכוח האווירי שלהם הפועלים בסוריה במסוקי קרב מתקדמים, התברר כי ההבנות  הרוסיות-ישראליות אינן עונות על המצב החדש. מסוקי קרב טסים בגבהים, מהירויות, ובתנאים שונים לגמרי מאשר מטוסי קרב, כאלה שההסכמות הרוסיות והישראליות כבר לא מתאימות להם.
ב- 4 לאפריל הגיע לתל-אביב סגן הרמטכ''ל הרוסי ניקולאי בוגדאנובסקי General Nikolai Bogdanovsky, ונפגש עם סגן הרמטכ''ל הישראלי האלוף יאיר גולן לדון בנושא. אולם התקרית ביום ד' בין המטוסים הרוסיים והישראליים, ונסיעתו של האלוף אמיר אשל למוסקבה מצביעים על כך, כי כפי הנראה חילות האוויר של רוסיה וישראל לא הגיעו לפתרון של הבעיה, ודרושה הקמת מנגנון חדש לתיאום בין הטיסות הרוסיות והישראליות בסוריה.  
החלטות כאלה במוסקבה נתונות בידיו של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין.

     

 

Print Friendly, PDF & Email