4 נשים ישראליות פעלו במשך שנים עבור גורם מודיעין איראני וקיבלו ממנו הוראות וכספים. נתבקשו לפעול למען גיוס ילדיהם למודיעין בצה"ל

הותר לפרסום, ביום ד' 12.1, כי במסגרת חקירה משותפת של שירות הביטחון הכללי ויאחב"ל להב 433 במשטרת ישראל, נחקר בשבועות האחרונים חשד לפיו מספר אזרחיות ישראליות גויסו בידי גורמי מודיעין איראניים, לצורך ביצוע משימות בתחומי מדינת ישראל.
במסגרת המעקב הממושך אחר הפעילות וחקירותיהן של החשודות, עולה כי אלה קיימו קשרים מתמשכים עם 'גורם מודיעין איראני'. בחקירות נאספו ראיות רבות על קשרים אלה, ובהתאם הוגשו כבר כתבי-אישום כנגד חלק מהחשודות.
הפניה אל האזרחיות הישראליות נעשתה ברשת ה'פייסבוק', בידי מי שהתחזה בפני רובן כיהודי המתגורר באיראן, בשם 'ראמבוד נמדר'.
לבקשת 'ראמבוד', נמשך הקשר בינו לבין החשודות באמצעות אפליקציית 'ווטסאפ'. זאת, תוך שהוא נמנע, בשיחות צ'אט מצולמות שניהל עימן, מלחשוף את פניו, בטענה שהמצלמה שברשותו מקולקלת.
חרף חשדן של הנחקרות כי מדובר בגורם מודיעין איראני, המשיכו חלקן את הקשר עמו, הסכימו לבצע עבורו משימות שהטיל עליהן, וקיבלו ממנו כספים.
שמות המעורבים אסורים בפרסום וזאת מתוקף החלטת בית המשפט.
אחת הנחקרות בפרשיה, תושבת חולון בת 40, שחשדה כי 'ראמבוד' פועל מטעם שלטונות איראן וגופי המודיעין שלה, עמדה עימו בקשר כבר מספר שנים. במסגרת זאת, ביצעה החשודה עבור מפעילה האיראני משימות שונות, לרבות:  צילום בסתר של שגרירות ארה"ב בתל אביב. צילום בתוך משרד הפנים בעיר מגוריה, וצילום המשרד לביטוח לאומי.העברת מידע על סידורי אבטחה וצילום קניון בחולון.
בחקירה עלה שבעלה של החשודה, היה מודע לקשריה עם 'ראמבוד', ואף שוחח בעצמו עם 'ראמבוד', למרות שחשד כי מדובר בגורם מודיעין איראני. החשוד אף סייע לאשתו בביצוע אחת ממשימותיה בכך שהסיעה לצלם את שגרירות ארה"ב בתל-אביב.
במסגרת הקשר עם 'ראמבוד', התבקשה החשודה לכוון את בנה, אשר עמד בפני גיוס לצה"ל, לשירות באגף המודיעין בצה"ל ובתוך כך, ובתיווכה, שוחח 'ראמבוד' באמצעות הטלפון עם הבן על מנת לחוות דעתו על רמת השפה הפרסית שלו.
עוד עלה כי החשודה הונחתה על ידי 'ראמבוד' לאסוף מודיעין אודות בכירים במערכת הביטחון.
חשודה שניה, שהיא עתה עצורה, היא תושבת בית שמש בת 57, שעמדה בקשר עם 'ראמבוד' במשך למעלה מארבע שנים, במהלכן ביצעה לבקשתו משימות שונות וקיבלה, במספר מועדים, סכום כולל של כ-5,000 דולרים. גם החשודה הזו קיבלה הוראה לכוון את בנה לשירות בחיל מודיעין, העברת תיעוד צבאי (חוגר ודסקית) של בנה למפעיל, כמו גם צילומים וסרטונים מטקס צבאי מגיוסו של בנה.
החשודה קיבלה הוראות להקים מועדון של יוצאי איראן בבית שמש, במסגרת פעילות 'קרן מיראז' והעברת פרטי הישראלים הפעילים בסניף, תמונות וסרטונים מפגישות המועדון ותמונות המשתתפות בפעילות. כן נתבקשה  לצלם את השגרירות האמריקאית בירושלים, דבר שלא צלח בשל עיכובה בידי מאבטחי המקום. לפי הוראות שקיבלה רכשה אמצעים אלקטרונים והתקינה מצלמה נסתרת בחדר עיסויים בביתה.  היא הוכוונה להתקרב לחברת-כנסת, ( ששמה לא נמסר), וביצעה מהלכים פעילים לטובת חיזוק הקשר עם חברת הכנסת והעבירה מידע על הקשר ביניהן.
חשודה שלישית היא תושבת כפר סבא בת 47. בחקירתה  עלה שהיא העבירה לחשודה השניה, בשתי הזדמנויות שונות כספים מ'ראמבוד'. הכספים נתקבלו באמצעות קרובת משפחתה שהגיעה מאיראן לביקור בישראל, וכן במסגרת פגישה עם שליח מטעמו של 'ראמבוד' בטורקיה.
החשודה הרביעית היא בת 50 תושבת ירושלים, שעמדה בקשר עם 'ראמבוד' במשך כשנה וחצי עד למעצרה. במסגרת הקשר העביר לה 1,240 דולרים אוסטרליים, קיבל ממנה פרטי מידע שונים, וביקש להשתתף עימה במיזמים עסקיים ומיזמי צדקה בישראל, אותם יממן.
במהלך החודש האחרון, הגישה פרקליטות מחוז ירושלים לבית המשפט המחוזי בירושלים, כתבי אישום חמורים כנגד המעורבים.
גורם בכיר בשב"כ אמר' כי מדובר בפרשייה חמורה, בה נחשפה וסוכלה כוונה להקים רשת ריגול עבור איראן, שפעלה בתחומי מדינת ישראל.
במקרה זה, אנו עדים לניסיונות ריגול בתחומי ישראל, באמצעות פניה בכיסוי 'תמים' לישראליות ודרדורן לקשר ממושך. זאת, חרף חשדן של הנחקרות כי מדובר בגורם מודיעין איראני, ונוכח בחירתן להמשיך עימו את הקשר לבצע עבורו משימות, ולקבל ממנו כספים.
בסך הכול עצורים בפרשה חמישה ישראלים-ארבעת הנשים ובעלה של אחת מהן.

Print Friendly, PDF & Email