50,000 סורים בורחים מדרעא לעבר גבולות ירדן וישראל


(מחנה הפליטים הסוריים ליד מפראק בצפון ירדן, ליד גבול סוריה. בירדן יש כיום 650,000 פליטים מסוריה.)
הקטסטרופה האנושית של עשרות אלפי פליטים סוריים, כולל זקנים, נשים וילדים, הנמלטים ממקומות מגוריהם כאשר רק בגדיהם לגופם, הגיע מצפון סוריה לדרומה, בהבדל אחד
.  בעוד כלי התקשרות הבינלאומיים, כולל הישראליים, מדווחים בהרחבה על המתרחש בחאלב הנצורה, ולאורך גבולות סוריה טורקיה, שום מקור לא מדווח על המתרחש בדרעא ובדרום סוריה, לאורך גבולות סוריה עם ירדן ועם ישראל.
המקורות  הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי עם התחדש ההתקפות האוויריות הרוסיות על העיר דרעא Darra, שחלקה הצפוני מוחזק על ידי המורדים הסוריים, החלו עשרות אלפי סורים נמלטים מהאזור. חלקם נע לעבר גבול ירדן עם סוריה, שם כבר מצטופפים כ-15 עד 20,000 פליטים שהגיעו לשם בשבוע שעבר, וחלק אחר נע לכיוון מחוז קוניטרה הגובל עם רמת הגולן הישראלית. מעריכים כי בתנועה לעבר  גבולות  ישראל וירדן נמצאים עתה כ-50,000 פליטים סוריים. 
המקורות של תיקדבקה מדווחים, כי כ-30,000 פליטים נעים לעבר גבול ירדן. כ-20,000 אלף פליטים נעים לעבר אזורים הגובלים עם ישראל. 
מנהלת מחוז דרעא Daraa Provincial Council, הנשלטת על ידי המורדים, פרסמה קריאה נואשת ברשתות החברתיות האומרת, כי ההפצצות הרוסיות הבלתי פוסקות, וחביות הנפץ המוטלות על ריכוזי אוכלוסיה על ידי מטוסים ומסוקים סוריים, הביאו עשרות אלפי תושבים לברוח מבתיהם, כאשר אין אפשרות לספק להם מים, מזון ורפואות.
מקורות צבאיים העוקבים אחר מצב המלחמה בדרום סוריה מדווחים, כי תנועת הפליטים התגברה עם כיבושה בימים האחרונים של העיירה עטאמאן Ataman הנמצאת במרחק של 3 ק"מ בלבד צפונית לדרעא.
כיבוש העיירה הזו ניתקה סופית את הדרכים המובילות לחלק של העיר דרעא המחוזקים על ידי יחידות של המורדים הסוריים הנתונים עתה במצור, לאחר שכבר בשבוע שעבר המורדים איבדו את השליטה על קטעים מהכביש המהיר הסורי מס' 5 המוביל מדרעא לדמשק.
הדרך היחידה שנשארה פתוחה לפני המורדים היא הדרך לגבול ירדן. עתה עורכים כוחות הקרקע הסוריים וחיזבאללה הפועלים באזור התקפות שמטרתן לנתק גם את הדרך הזו.  
בחלק הנצורה של העיר ישנו ערב רב של  יחידות לוחמים, החל מ'צבא סוריה החופשית' FSA ועד ליחידות אשר הכריזו נאמנות ל-ISIS.  מקורות מודיעין מדווחים, כי קשה מאוד לדעת בדיוק למי משתייכים כוחות המורדים וממי הם מקבלים את הפקודות שלהם, מאחר ורק בדרום סוריה מגיע מספר הקבוצות-המליציות של המורדים לכמה מאות.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי מתקפת האוויר הרוסית המשולבת עם מתקפה קרקעית סורית-איראנית וחיזבאללה, המתנהלת בשעות האחרונות בדרום סוריה, זהה כמעט במהלכיה למתקפה מקבילה שעורכים צבאות אלה בצפון סוריה.
ירדן נוקטת כלפי הפליטים הסוריים אותה מדיניות בה נוקטת טורקיה. מעבר הגבול הירדני-סורי ברמתא נשאר פתוח, אולם ירדן איננה מרשה לפליטים הסוריים המגיעים לאזור להיכנס אליה.
שום גורם ישראלי לא התייחס לעשרות אלפי הפליטים הסוריים המגיעים לאזור קוניטרה מול רמת הגולן.  

Print Friendly, PDF & Email