6,000 חיילי מרינס אמריקנים לירדן. תזוזות של חיזבאללה לכיוון הגולן

תחת הכסות של שני תרגילים צבאיים גדולים, עם צה''ל וצבא ירדן, מחישה ארצות הברית למעלה מ-6,000 חיילי מרינס אמריקנים לירדן, ועוד כמה מאות אנשי מערכות הגנה נגד טילים אמריקניות לישראל. המדובר בתרגיל הצבאי הגדול, 'האריה התאב'  Eager Lion, המשותף לצבא ארה''ב ולירדן, ואשר ייפתח ביום א' 25.5, ויימשך עד ה-8 ביוני.
במקביל ממשיך להיערך בישראל תרגיל ההגנה מפני טילים המשותף לארה''ב ולישראל Juniper Cobra, בו משתתפים 6,000 חיילי הפיקוד האירופי של צבא ארה''ב US European Command, ועוד 1,000 חיילי חיל האוויר האמריקני המפעילים סוללות טילי נ''מ. מול חופי ישראל משייטות שתי אוניות מלחמה אמריקנית הנושאות  מערכות יירוט טילים מדגם 'אגיס' Aegis Combat System.  עוד מוסרים המקורות הצבאיים שלנו, כי החל מסוף השבוע הקרוב  יתחילו להגיע לנמל עקבה בירדן, מול אילת, אוניות נחיתה אמריקניות גדולות, והנחתים שעל סיפונן ירדו אל תוך ספינות נחיתה אשר תבאנה אותן לחוף.
זו הפעם  הראשונה, בהם שני התרגילים הצבאיים הגדולים האלה, בהם גם משתתפות יחידות של מדינות המפרץ יואחדו, ותנועת הכוחות בישראל ובירדן יתואמו על ידי המפקדות האמריקניות.
עוד מציינים המקורות הצבאיים שלנו, כי בעוד עד עכשיו כל התנועות הצבאיות האלה הן במסגרת תרגילים צבאיים בלבד, התחזקו ביום ה' 21.5 הסימנים והידיעות, כי כוחות גדולים של חיזבאללה עומדים לנוע לעבר דרום סוריה, כדי להכריע שם הקרב שמנהלים כבר למעלה משבוע צבאות הנשיא בשאר אסד, וצבאות המורדים הסוריים, לא הרחק מגבולות סוריה עם ישראל ועם ירדן.
הופעתם של כוחות גדולים של חיזבאללה בגולן, מול מערכי צה''ל ברמת הגולן הישראלית, ומול כוחות צבא ירדן הפרוסים עתה בעמדות קרב לאורך גבול ירדן וסוריה, יכולה להפוך תרגילים צבאיים אלה לפעולה צבאית אמיתית.
ביום ג' 20.5, דיווחו המקורות הצבאיים של תיקדבקה:   
כישלונם של המורדים הסוריים, עד עתה, לכבוש את העיר קוניטרה, בירת רמת הגולן הסורית,  או לפחות להטיל מצור על העיר, והעובדה, כי למרות מחסור חמור בכוחות,  פתח צבא סוריה ביום ג' 20.5, בהתקפת נגד על המורדים, העלו את החששות בירדן וישראל, כי המטכ''ל הסורי ינסה להעביר את המלחמה בגולן אל גבולות ישראל וירדן.
חששות אלה, הביאו את צבא ירדן, להעביר ביום ג' את הדוויזיה הממוכנת הירדנית מס' 2, Mechanized Royal Guard Brigade, אל גבול ירדן-סוריה ולפרוס אותה לאורך כל 370 הק''מ של קו הגבול כשיהא מוצבת בעמדות קרב. בין הכוחות שנפרסו מול סוריה, נמצא גם גדוד השריון הירדני מס' 60.  בוטלו כל החופשות בצבא ובגופי הביטחון הירדניים בצפון המדינה, באזורים הקרובים לסוריה.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה, מציינים, כי עוד לפני כן, עיבה צה''ל את כוחותיו לאורך הקו עם סוריה, בגולן ובאזור הר החרמון.
במשך יום ג', הצליח הצבא הסורי במסגרת התקפת הנגד שלו על המורדים, לכבוש את הכפר הקטן אום אסוואג' שליד העיר דרעא Daraa, והוא ממשיך בהתקדמותו לעבר בסיסי מורדים אחרים הנמצאים באזור. המתקפה הסורית באה מיד לאחר שביום ב' 19.5, הצליחו המורדים לכבוש קטעים מהכביש הראשי המוביל מקוניטרה לדמשק, פעולה שיצרה את הרושם כי הם סוף סוף מצליחים לסגור את טבעת המצור על קוניטרה. אולם אש מרוכזת של טנקים מהדוויזיה מס' 9  הסורית על הכביש, הכריחו את המורדים לסגת משם.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי כדי להתגבר על המחסור בכוחות קרקעיים, מפעילים הסורים נגד המורדים מספר גדול של טילי קרקע-קרקע, בעיקר מהדגמים 'גראד' ו'סקאד', והתקפות אוויר רבות המבוצעות על-ידי מטוסים ומסוקי קרב.
הד מהדאגה העמוקה בישראל מהמצב המתפתח ליד גבול ישראל-סוריה, אפשר היה לשמוע בדבריו ביום ב' 19.5, של הרמטכ''ל רב אלוף בני גנץ, כאשר דיבר על הקיצוצים בתקציב הביטחון.  'סדר העדיפויות הלאומי משתנה', אמר הרמטכ''ל, 'ואתו, לצערי, גם ההחלטות הלאומיות הנוגעות לביטחון. כתוצאה מכך אנו מתמודדים עם אתגר משאבי מורכב, כמוהו לא ידענו בעבר ועלולות להיות לו השלכות דרמטיות על צה"ל'. 'אני מגיע אליכם משבוע לא פשוט', רמז גנץ לגבי המצב בגבול ישראל-סוריה.
 'בימים אלו אנו נאלצים לקבל החלטות כואבות, המשפיעות על כל המערכים, על כל התחומים  במילואים ובסדיר, באימונים, בשטח ובעשייה בעורף. למדינה סדרי עדיפויות ברורים, בביטחון לקחנו כבר את מרב הסיכון האפשרי'
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי כל כוחות צה''ל הפרוסים ברמת הגולן לאורך הגבול עם סוריה, מורכבים מחיילים סדירים, ואין ביניהם, בשלב זה, כוחות מילואים.

Print Friendly, PDF & Email