מערכת טילי ה-S-300 בסוריה תחובר למערכת הפיקוד והשליטה הרוסית C3, שהיא מערכת הפיקוד, השליטה והקשר המרכזית ברוסיה

הודעת שר ההגנה הרוסי הגנרל סרגיי שוייגו Sergei Shoigu, ביום שני 2.10, על העברת מערכת טילי ה-S-300 לסוריה, לא היה הצעד הצבאי היחיד שמוסקבה נקטה.
בעוד כולם מתרכזים בטילי ה-S-300, רק מעטים שמו לב לכך, כי שוייגו גם הודיע לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין,  כי מערכת הבקרה המאוחדת (עם זו של הצבא הרוסי) תהפוך להיות מבצעית ב-20 באוקטובר, כלומר בעוד שבועיים. Syria's unified air defence control system would be fully operational by 20 October
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי לא מדובר בכך שמערכת הגנת הנ"מ הסורית תהייה תהיה מחוברת  למערכת הנ"מ הרוסית בבסיס חמיימים Khmeimim Air Base ליד לטקיה (דבר שבוצע כבר בתחילת השנה), אלא שהמערכת הסורית תהייה מחוברת למערכת הפיקוד והשליטה הרוסית C3, שהיא מערכת הפיקוד, השליטה והקשר ברוסיה, Russian nuclear C3- command, control, and communications system, שהיא חלק ממערך ההגנה הגרעיני הרוסי.
במילים אחרות, נוסף על הבאת טילי ה-S-300 לסוריה, מערכת הנ"מ הסורית הופכת עתה להיות חלק אינטגרלי ממערך הגנת הנ"מ ברוסיה.
בכך נוצר לפני ארצות הברית וישראל מצב אסטרטגי צבאי-מדיני חדש בסוריה.
לא מדובר עוד על התמודדות של חיילות האוויר האמריקנים והישראליים מול מערכת טילים רוסית-סורית המוצבת בדמשק, אלא בהתמודדות ישירה ראשונה מסוגה של חיילות האוויר האמריקנים והישראליים מול מערכת ההגנה הנ"מ המותקנת מסביב לערים המרכזיות ברוסיה.
בעוד ששוייגו פירט לפני פוטין במפגש שהיה ביניהם בקרמלין בדיוק רב  ממה מורכבת מערכת טילי ה-S-300 שהגיע לסוריה- 49 פריטים- כולל מערכות מכ"ם וארבעה משגרים, הוא נמנע מלומר איך בדיוק מערכת הנ"מ הרוסית והסורית, חוברו למערך הפיקוד והשליטה ברוסיה וכיצד הן תופעלנה ביחד.
השאלה המרכזית והמכרעת היא, האם המערכת בסוריה חוברה במלואה למערכת ה-C3 הרוסית, או רק בחלקה. במערב אין איש או שום גורם במערכות המודיעין היודע ומכיר מערכת רוסית זאת.
כלומר, קיים מידע מודיעיני מסוים עליה, אולם איש איננו יודע בדיוק איזה שינויים או יכולות הוכנסו לתוך מערכת זו בחודשים האחרונים.
זו מערכת שעל שדרוגה הרוסים עובדים כמעט ללא הפסקה.
לכן טוב עשו צה"ל וחיל האוויר שהפסיקו באחרונה למסור הצהרות מפוצצות נוסח 'שמשון הגיבור' שלא תהייה להם בעיה להתמודד עם מערכות ה-S-300, משום שחיל האוויר מתאמן שנים רבות מול המערכת הזאת הנמצאת ביוון.
מערכות ה-S-300 מולן חיל האוויר התאמן ביוון ובארצות אחרות, הן מערכות מיושנות, ואין להן שום קשר למערך טילי ה-S-300 הרוסיים שהובאו עכשיו לסוריה.
המציאות היא, שהרוסים העלו את רף התמודדות הצבאית בין שתי מעצמות העל בסוריה.
המשמעות של דברי שוייגו לפוטין היא, שמעכשיו המערכת הרוסית-הסורית תתמודד ישירות עם מטוסי החמקן האמריקנים מדגם F-22 ועם מטוסי החמקן הישראליים מתוצרת ארצות הברית ה'אדיר' ה-F-35, וכי הטוב יותר מבין השלושה ינצח!

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות