75 טילים רוסיים שוגרו לעבר קייב בירת אוקראינה ועוד חמש ערים עיקריות באוקראינה כנקמה על הפיצוץ בגשר קראץ Kerch Bridge, המוביל מרוסיה אל חצי האי קרים. שריפות ואבדות אוקראיניות רבות

לאחר שנשיא רוסיה ולדימיר פוטין כינס, ביום א'  9.10 בלילה, את המועצה הלאומית לביטחון והחליף את מפקד הכוחות הרוסיים  באוקראינה ומינה את מפקד חיל האוויר הרוסי  גנרל סרגיי סורווויקין General Sergey Surovikin לתפקיד, פתחו הכוחות הרוסיים בהרעשה כבדה של טילים על מספר ראשיות באוקראינה-כולל הבירה קייב. טילים רוסיים התפוצצו במרכזי הערים, קייב, לבייב הקרובה לגבול עם פולין, טרנופיל, זאפוריז'יה ודניפרו, Lviv, Ternopil, Zaporizhzhia and Dnipro. בניינים רבי קומות נפגעו ועלו באש, וישנם הרוגים ופצועים אוקראינים רבים.
בקייב פגעו טילים רוסיים ליד המטה הצבאי הכללי האוקראיני וליד לשכתו של נשיא אוקראינה וולודומיר זלנסקי. זלנסקי אמר בתגובה, 'כי רוסיה מנסה למחוק את ארצו מעל פני האדמה,' Russia was trying to wipe the country off the face of the earth. הוא האשים את הרוסים בשימוש בטילים ובמל"טים איראניים בניסיון להשמיד את מפעלי ייצור החשמל באוקראינה במטרה להשאיר אותה באפלה.
מרכז העיר קייב נסגר ונאסרה תנועה של כלי רכב והולכי רגל בו. ראש העיר ויטלי קליצ'קו מסר, כי 'תשתית אזרחית קריטית בקייב נפגעה'.
הרוסים לא ניסו להסתיר כי ההפגזה הנרחבת הזאת היא תגובה לפיצוץ גשר קארץ המוביל מרוסיה  לחצי האי קרים על ידי משאית תופת. ביום ב' חודשה התנועה, כולל של רכבות, על הגשר.
בהפגזת הטילים הרוסית משתתפות אוניות מלחמה רוסיות בים השחור ששיגרו לעבר מטרות באוקראינה טילי שיוט.  
מיניסטריון ההגנה האוקראיני פרסם הודעה ובה איים לנקום את הפגזת הטילים הרוסית.
מיכאל ברודסקי, שגריר ישראל באוקראינה, כתב בציוץ בטוויטר כי המתקפות על קייב הן 'הסלמה מסוכנת' – והדגיש כי צוות השגרירות הישראלית בטוח. 'אנחנו מודאגים לשלומם של עמיתינו וחברינו בקייב וברחבי אוקראינה', כתב.


Print Friendly, PDF & Email