75,000 מחשבים הותקפו ב-99 מדינות על ידי תולעת כופר שנגנבה מ-NSA על ידי 'צללית הפורצים'

התקפת הסייבר הבינלאומית, כנראה הגדולה ביותר בהיסטוריה של התקפות מסוג זה, מתרחשת מליל שבת ונמסכת אל תוך השבת 13.5. עד כה התקבלו דיווחים על כ-75,000 תקיפות שפגעו במחשבים ב-99 מדינות. עיקר ההתקפות בוצעו בבריטניה, ארצות הברית, רוסיה, סין, וטייוואן.
שתי המדינות שנפגעו בצורה מסיבית יותר היו רוסיה ובריטניה. בבריטניה הותקפו מחשבים של מערכת הבריאות הבריטית ה-NHS ושל בתי חולים. צגי המחשבים נחסמו ובמקומם הופיעה הודעה בה נדרשו המשתמשים לשלם סכום של 300 דולר במטבע הווירטואלי ביטקון Bitcoin, כדי שהמידע יוחזר למחשב.
בכמה מקומות הופיעה הודעה לפיה באם הסכום הזה לא ישולם תוך שעה הוא יעלה לסכומים גבוהים יותר. 
הדרישה לתשלום הופיעה על צגי מחשבים במקומות רבים ברחבי העולם ב-28 שפות,  דבר המעיד על הכנות מוקדמות ומדוקדקות.
ברוסיה הותקפו מחשבי משרד הפנים הרוסי ותחנות משטרה בערים רבות ברחבי רוסיה שותקו.
אולם למרות כל הדרמטיות שבדיווחים,  ברוסיה הותקפו רק 1 אחוז מהמחשבים של משרד הפנים, ובבריטניה הותקפו מחשבים ב-16 מוסדות רפואיים. 
למרות כל מערכות הבטיחות הלאומיות, וחברות האבטחה הפרטיות, עדיין אין מידע וודאי באם ההתקפה בוצעה על ידי גורם אחד, או על ידי תיאום בין כמה גורמים, או שההתקפה החלה על ידי גורם אחד שאליו הצטרפו גורמים אחרים ברחבי העולם.
בחודש אפריל דווח כי תולעת ריגול בשם 'וואנהקרי'   ('רוצה לבכות')  ransomware – known as WannaCry אשר פותחה על ידי שירות הביטחון והאזנה הלאומי האמריקני ה-NSA, נגנבה על ידי  קבוצת האקרים בעלת הכינוי 'צללית הפורצים' The Shadow Brokers .אולם אין ביטחון מלא כי אכן מדובר בקבוצה או בתוכנה זו. 'צללית הפורצים' פרסמה בשעתו את התוכנה, דבר שאפשר ומאפשר לגורמים רבים להעתיק אותה ולהשתמש בה.
חברות אבטחה בינלאומיות אחדות טוענות כי המדובר בהתקפה שבוצעה על ידי ווירוס מחשבים אחר בשם 'אטרנאלבלו' ('הכחול הנצחי')  EternalBlue, דבר שמעלה את האפשרות כי ההתקפה בוצעה על ידי גורמים שונים באמצעים שונים.

Print Friendly, PDF & Email

3 תגובות עבור “75,000 מחשבים הותקפו ב-99 מדינות על ידי תולעת כופר שנגנבה מ-NSA על ידי 'צללית הפורצים'

 • מאי 14, 2017 @ 2:47 at 2:47
  Permalink

  כתבה מעניינת.
  הסבר אמין.
  אבל….
  מה עם פה?
  אצלנו???
  קול דממה….
  דקה….???

 • מאי 14, 2017 @ 2:53 at 2:53
  Permalink

  פיזדץ על העץ

 • מאי 14, 2017 @ 6:45 at 6:45
  Permalink

  ייתכן שיש קשר בין האקוע לבין התחזקות הביטקוין מול הדולר ב 33% בשבועיים האחרונים. ייתכן שמישהו ידע לקנות ולעלות את ערך הביטקוין לקראת הארוע.

Comments are closed.