ISIS כבש את בסיס האוויר הרוסי-סורי T-4. תפס טילים


כוחות של ארגון הטרור המוסלמי  ISIS המשיכו, ביום שני 12.12 במתקפה הנרחבת שלהם באזור העיר תדמור Palmyra במרכז סוריה, ובשעות הערב נכנסו לבסיס התעופה הרוסי-סורי הגדול שממערבית לעיר T-4. המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי בידי ISIS נפלו מאגרים גדולים של טילים מכל הסוגים, כולל טילי קרקע-קרקע, טילי נ"מ וטילי נ"ט.
הפיקוד הרוסי הצבאי בסוריה נאלץ לארגן פינוי בהול של אנשי צבא רוסיים מאזור תדמור ומהבסיס האווירי. זוהי התבוסה הקשה ביותר שהצבא הרוסי ספג מידי ISIS בסוריה.

משקיפים צבאיים רוסיים במוסקבה אמרו, ביום ב' בלילה, כי המתרחש בתדמור 'היא בושה גדולה לצבא הרוסי'.
המקורות הצבאיים שלנו מדווחים, כי שיירות של לוחמי ISIS, שנתמכו על ידי טנקים רוסיים שנלקחו שלל מהצבא הסורי אילצו את יחידות דוויזית השריון מס' 11 הסורית 11the Tank Division לסגת מערבה ובכך אפשרו ל-ISIS לכבוש את צומת הדרכים האסטרטגית ג'יחאר Jihar Crossroad. כיבוש הצומת הזה אפשר ל-ISIS להתקדם לעבר הבסיס T-4.

ביום א' 11.12 דיווחו המקורות שלנו על אופנסיבת חג המולד של ISIS
מול שפע הידיעות על 'הניצחונות' באופנסיבה האמריקנית-עיראקית-הכורדית מול ISIS במוסול, ועל חידוש 'האופנסיבה' האמריקנית-כורדית על ראקא ועל הזרמת 200 חיילים אמריקנים נוספים לסוריה. צריך לשאול כיצד קרה שדווקא ארגון טרור המוסלמי שצריך להיות או במצור, מובס או לפחות במנוסה, נמצא מאז סוף השבוע בתנופה התקפית בקהיר, בתדמור Palmyra בסוריה.
עדיין גם לא ברור בדיוק מי עומד מאחורי שני הפיגועים בשבת 10.12 באיסטנבול. מקורות ממשלתיים טורקיים מצביעים על ה-PKK המחתרת הכורדית-אולם הם אינם בטוחים בכך.
בסך הכול נהרגו עד כה בפיגועים האלה, שמבשרים את תחילת אופנסיבת חג המולד של ארגון הטרור, ברחבי המזרח התיכון לפחות 69 איש וכ-200 איש נפצעו, מהם למעלה מ-40 במצב אנוש.
התשובה לשאלות אלה מורכבת משלושה חלקים:
1. המתקפה האמריקנית-עיראקית-כורדית נעצרה. לא נותקו דרכי הקשר והעברת הלוחמים מעיראק לסוריה, ומוסול לא נכבשה.
זו הסיבה מדוע שר ההגנה האמריקני אשטון קרטר  Ash Carter נחת ביום א' 11.12 בבגדאד, בניסיון אחרון של ממשל אובמה להניע חדש את המתקפה הזו. אולם לפי הערכת המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה הסיכויים לכך קלושים.
הקואליציה הצבאית שפתחה את ההתקפה לפני חודשיים וכלל את הכורדים התפרקה. הכורדים אינם מוכנים להשתתף בה יותר. הכוחות העיראקים אשר תקפו וכבשו חלק מהשכונות המקיפות את מוסול, ואשר הדיעו עד לקווי ההגנה העיקריים של העיר אינם מסוגלים, אפילו בסיוע של חיל האוויר האמריקני לפרוץ אותם. המליציות השיעיות העיראקיות הפרו איראניות תקועות ליד העיר תל עפר Tel Afar, בגלל התנגדות חריפה של הטורקים להתקדמותן.
נוסף לכך, פרץ סכסוך קשה בין חדרי הבקרה האווירית של CENTCOM המנהלים את המלחמה האווירית נגד ISIS, ובין חיל האוויר העיראקי.  כתוצאה מסכסוך זה  הופסקה כמעט לגמרי השתתפו של חיל האוויר העיראקי בהתקפות נגד ISIS.
אפילו עם אשטון קרטר יצליח ליישר כמה מההדורים שבין הצבא האמריקני-עיראקי,  ברור כבר עתה כי המתקפה על מוסול אבדה את תנופתה, ואי אפשר יהיה לחדש אותה, אם בכלל, לפני כניסתו של הממשל של הנשיא המיועד דונלד טרמאפ לבית הלבן.  לפחות שני אישי ביטחון מרכזיים בממשל החדש, שר ההגנה המיועד הגנרל ג'יימס מאטיס Gen. James Mattis, והיועץ לביטחון לאומי המיועד הגנרל מייקל פלין Lt. Gen. Michael Flynn, מעריכים כי לא היה צורך לפתוח באופנסיבה כזו כפי שממשל אובמה דחק בצבא, ואם כבר פתחו במתקפה כזו  היא הייתה צריכה להתבצע בצורה אחרת.
2. המצב של 'המתקפה' על ראקא Raqqa  'בירת' ISIS  אינו שונה בהרבה. במציאות אין התקפה על ראקא.
קיימות התקפות ספוראדיות של מספר כוחות קטנים כורדים וסוריים הנתמכים על ידי ממשל אובמה   אשר תוקפים יחידות של ISIS הנמצאות בסביבות העיר. מבחינה צבאית אי אפשר לכבוש את העיר ראקא מידי ארגון הטרור בדרך קונוונציונאלית , בעיקר משום שהיא משתרעת על שטחים ענקיים-רובם שטחים מדבריים ריקים.
אולם הסיבה העיקרית לחוסר היכולות לכבוש את העיר היא העובדה ש-ISIS פיזר את כוחותיו המגנים כביכול על העיר על פני שטח מדברי עצום המשתרע מצפון סוריה ועד מזרחה. המדובר בשטח שאורכו כ-300 ק"מ המתפתלים לאורך נהר הפרת והיערות המכסים את גדותיו.
היערכות זו של ISIS מסבירה כיצד קרה, שבעוד ששר ההגנה האמריקני קרטר מודיע כי הוא שולח חיילים אמריקנים נוספים לסוריה, ISIS מפתיע את האמריקנים, הרוסים והסורים, וכובש מחדש את העיר תדמור Palmyra.
הפעם מדובר במפלה רוסית ובפגיעה קשה ביוקרתם של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין והצבא הרוסי. לפני עשרה חודשים, בסוף מרס השנה, פוטין הציג את כיבוש תדמור על ידי הצבא הרוסי כגולת הכותרת של מלחמתו ב-ISIS. עכשיו ISIS  שהגיח מהמדבר  כבש בחזרה את העיר.
3. בעיות דומות, כמו לאובמה במוסול וראקא, ולפוטין בתדמור, ישנן לנשיא מצרים פאתח אל-סיסי בקהיר. המקורות ללוחמת טרור של תיקדבקה מדווחים בלעדית, כי קבוצת הטרור אשר רצחה בשבת בקהיר 6 שוטרים, וביום א' 20 קופטים, היא תא של ISIS, שאנשיו הגיעו למצרים  מראקא 'בירת' ISIS בסוריה.

Print Friendly, PDF & Email