ISIS כבש את ראמאדי, ואת ג'ובה Jubbah, הגובלת עם בסיס בו כוחות אמריקניים. מתקרב למזרח בגדאד

לוחמי אל קעידה בעיראק ובלבנט ISIS כבשו, ביום שישי 15.5, את בירת מחוז  אנבאר בעיראק ראמאדי Ramadi, הנמצאת רק 110 ק''מ מערבית מבגדאד, וחולשת על התנועה בנהר הפרת Euphrates. בחלקים שונים של העיר נשארו כיסים בודדים מכותרים של צבא עיראק, להם אבדות כבדות של מאות הרוגים.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי כוחות ISIS, מצויים באופנסיבה לא רק בראמאדי, אלא בכל מחוז אנבאר, האזור המערבי של עיראק  הגובל עם סוריה ועם ירדן. הכוחות כבשו גם את העיר ג'ובה Jubbah, הנמצאת כ-180 ק''מ צפונית-מערבית לבגדאד, הגובלת עם הבסיס האווירי הגדול ביותר בעיראק אל-אסאד Al-Asad. בבסיס מצויים כמה מאות קצינים וחיילים אמריקנים, אשר תפקידם לאמן כוחות עיראקיים שיילחמו ב-ISIS, ולעזור לצבא עיראק לנהל את המלחמה במחוז אנבאר. חלקים מהבסיס הזה כבר הופגזו בתותחים ומרגמות על ידי ISIS.
קרבות כבדים מתנהלים ביום ו', גם מסביב לבתי הזיקוק העיראקיים בעיר ביג'י Baiji, שם כוח צבא עיראקי קטן, שאיננו מונה למעלה מכמה מאות חיילים, מכותרים על ידי אל קעידה, כאשר הסיכויים שלהם להחזיק מעמד כמעט ואינם קיימים.  מקורות מערביים העוקבים אחר המלחמה בעיראק אומרים, כי השמדתם או כניעתם של הכוחות העיראקיים בביג'י היא רק שאלה של זמן קצר ביותר.
כוחות אחרים של ISIS שיצאו מהעיר פאלוג'ה Fallujah, נעים מזרחה לעבר אזור בגדאד, כאשר המטרה שלהם היא כפי הנראה להגיע לאזור השולט על נמל התעופה הבינלאומי של בגדאד, מתוך מטרה לשתק את התנועה בו על ידי הפגזת מסלוליו.
מקורות עיראקיים בשטח מוסרים, כי כדי להשלים את כיבוש ראמאדי השתמשו לוחמי ISIS, בדחפורים ומכוניות תופת. הדחפורים פערו פרצות בסוללות החול שהצבא העיראקי הקים, דרכן חדרו מכוניות תופת שהתפוצצו בתוך המפקדות והכוחות העיראקים.
חלק מהמכוניות תופת אלה היו נהוגות בידי מוסלמים מערב-אירופאים שהגיעו דרך סוריה לעיראק והצטרפו ל-ISIS. אחד ממתאבדים אלה היה, לפי מקורות אל קעידה, אבו מוסה אל בריטני Abu Musa al-Britani.
רק יום אחד קודם לכן, הודיע הסקוטלנד יארד הבריטי, כי מספר המוסלמים הבריטים שהגיעו לעיראק להלחם לצד ISIS, הגיע ל-700, וכי כמחצית מהם חזרו כבר לבריטניה כאשר הם מתכננים לבצע בה פיגועים.
בתגובה פרסם ISIS, ביום ה' קלטת ווידיאו של מנהיגו  אבו באקר אל בגדאדי Abu Bakr al-Baghdadi, בו קרא לכל המוסלמים בעולם לבוא ולהצטרף למלחמה בסוריה ובעיראק.
מטרת פרסום הווידיאו, ממנו נמחק תאריך הצילום, היה גם ניסיון של ISIS, להזים את הידיעות שפרסמו לאחרונה במערב, כאילו אל-בגדאדי נהרג או נפצע קשה בהתקפה אווירית אמריקנית.
התמונה אודות הטקטיקה המבצעית בה ISIS נוקט, המתקבלת מכל אזורי המלחמה בעיראק, מראה על מודוס אופראנדי Modus operandi אחיד.
בשלב הראשון של הקרב  משתלטים כוחות של ISIS על האזור הנמצא מסביב למטרה המרכזית שלהם. בכך הם חוסמים את כל הדרכים לנסיגה או להבאת תגבורות  לכוחות העיראקים. לאחר מכן פורצים הכוחות של ISIS אל מרכז המטרות. כל החיילים העיראקיים וגורמים באוכלוסייה האזרחית המנסים לעזור להם, או אלה הנמלטים, מוצאים מיד להורג.
באופנסיבה השבוע, נמחקו כל ההישגיים הצבאיים, שכוחות צבא עיראק, מליציות שיעיות פרו-איראניות, וכוחות אוויר אמריקנים השיגו בסוף חודש מרס ותחילת חודש אפריל כאשר כבשו מידי ISIS את העיר תיכרית Tikrit במרכז עיראק.
ממשל אובמה דרש מטהרן ומבגדאד להוציא מהאזור את המליציות השיעיות הפרו-איראניות, משום שאי אפשר היה לעצור את מעשי הטבח  והשוד שהם ביצעו באוכלוסיה הסונית  של האזור. מאחר והצבא העיראקי קיים רק על הנייר, ובמציאות אין לו כוחות שמסוגלים להלחם, או להחזיק שטחים ששוחררו מידי ISIS, שקעה תיכרית לתוך אנרכיה מוחלטת בה שולטות אינספור מליציות חמושות, שכמה מהן נאמנות ל-ISIS.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי במצב הצבאי הזה שורר במערב ומרכז עיראק, אבדו כל התקוות אמריקניות-עיראקיות לפתוח באופנסיבה לכיבושה של מוסול בצפון עיראק מידי ISIS.  

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות