ISIS לקח אחריות על הפיגוע בירושלים. 'לא מדובר במתקפה אחרונה'. שלושת המחבלים פעלו לפי דפוס פעולה של המחבלים בלונדון

זמן קצר לאחר חצות, בליל שבת 16.6, פרסם ארגון המדינה האיסלמית באמצעי התקשורת שלו הודעה, לפיה הוא לוקח על עצמו את האחריות על הפיגוע המשולב של ירי ודקירות בירושלים. הארגון כינה את שלושת המחבלים, צעירים בני 19-18 מהכפר דיר אבו משעל ליד רמאללה-'אריות הכליפות'.
בהודעה מוזכרים שמות הכינויים של המחבלים שחוסלו- אבו אל-בוראא אל-מקדסי, אבו חסן אל-מקדסי ואבו רבאח אל-מקדסי.
זהו נוהג מקובל את ISIS, שאף פעם איננו משתמש בשמותיהם האמיתיים של לוחמיו.
הודעת ISIS גם מדגישה כי הפיגוע בירושלים לא תהייה הפעולה האחרונה שארגון הטרור עומד לבצע בישראל.
ההודעה אומרת,  כי שלושת המחבלים התפללו לפני ביצוע הפיגועים  ולאחר מכן תקפו את היהודים. 'השהידים השאירו אימה בלבבות היהודים, ובעזרת אללה זו לא תהיה המתקפה האחרונה. על היהודים לצפות לכך שמדינתם תיחרב בידי חיילי הכליפות'-לשון ההודעה.

החמאס דחה את הודעת ISIS וטען כי שלושת המחבלים הם אנשיו. אולם למרות זאת הוא לא לקח אחריות על הפיגוע ורק שיבח אותו.
המקורות ללוחמת טרור של תיקדבקה מדווחים, כי המחבלים, התאמנו במשך כמה שבועות בשטחים פתוחים ליד הכפר שלהם, הנמצא באזור רמאללה,  בהפעלה תת המקלעים מדגם 'קרל גוסטב' שהיו בידיהם.
עכשיו בודקים כיצד למרות כל התצפיות ויכולות המודיעין שנפרשו בשטח לקראת ובמשך חודש הרמאדאן שום גורם ביטחון ישראלי לא הבחין בכך.
גורמים ביטחוניים ישראלים ניסו לתרץ זאת בהגדירם את הפיגוע 'כהתארגנות מקומית'.  אבל עצם העובדה שהתארגנות כזו לא הובחנה על ידי כוחות הביטחון היא בבחינת כשלון.
אין ספק, כי שלושת המחבלים עקבו מקרוב אחר הפיגועים ש-ISIS ביצע באחרונה במנצ'סטר שבצפון בריטניה, ובייחוד בפיגוע שבוצע בשתי זירות בלונדון בשבת 3 ביוני, שם נרצחו שבעה אנשים, ולמדו את לקחיהם.
פיגוע כמו זה שהתבצע בירושלים בליל שבת, דורש הכנה מדוקדקת. שלושת המחבלים או סייענים שעזרו להם ביצעו סיורים מוקדמים בשתי זירות הפיגוע.
המחבלים עזבו את הכפר כמה ימים לפני הפיגוע והגיעו לירושלים, דבר שהיה צריך להדליק כמה מנורות אדומות אצל שירותי הביטחון.
היום והשעות שנבחרו לביצוע נקבעו בכוונה תחילה למועד בו כמעט אין תנועה של עוברים ושבים באזור זירת הפיגוע, דבר שהבטיח למחבלים פגיעה מדויקת יותר באנשי הביטחון הישראלים המוצבים באזור.
אזור הכניסה של מערת צדקיהו, היכן שהמחבלים הסתתרו לפני שתקפו את חיילי מג"ב ושוטרי משטרת ישראל מלא בצמחיה של שיחים שקל להסתתר בהם.
מבדיקת כלי הנשק בהם השתמשו המחבלים עולה, כי באחד מתת-המקלעים התרחשה תקלה בעת הירי-דבר שמנע פגיעות חמורות יותר בכוחות הביטחון.
צה"ל הגיב, בשבת 17.6, בעקיפין על הודעת ארגון ISIS שלקח אחריות על הפיגוע המשולב  בליל שבת בירושלים בו נרצחה חיילת משמר הגבול רס"ר הדס מלכא.
דובר צבאי אמר, כי אין קשר בין ISIS ובין הפיגוע בירושלים וכי ארגון הטרור כלל לא מפעיל תשתיות טרור ביהודה ושומרון.
זו כמובן היתממות או גרוע ממנה הטמנת ראש בחול.

הפיגועים ש-ISIS בערים שונות בעולם החל מלונדון, פריס, בריסל, קהיר, סט.פטרבורג, או סאן-ברננדינו בארה"ב, רובם אינם מתבצעים על ידי אנשי טרור המופעלים על ידי תשתיות טרור של ISIS. רוב הפיגועים מתבצעים על ידי טרוריסטים המזדהים עם ISIS הנערכים ומבצעים את הפיגועים בעצמם.
למרות זאת איש במדינות אלה איננו מכחיש את העבודה כי פיגועים אלה מבוצעים על ידי ISIS.
גם הטענה ש-ISIS איננו מפעיל תשתיות טרור ביהודה ושומרון איננה נכונה.
בדיוק לפני שנה ב-7 ביוני 2016, בוצע פיגוע במתחם שרונה בתל-אביב, מול מחנה מטכ"ל ומשרד הביטחון.
זה היה פיגוע שבוצע על ידי ISIS.
חאלד מחאמרה מהעיירה יאטה, שהיה ראש חוליית המחבלים שביצעה את הפיגוע היה חבר בתא חשאי של ISIS של באוניברסיטת אל-מואטה Mutah  University בירדן.   התפקיד שהוטל עליו בתא היה לבצע פיגועים המוניים בישראל. אוניברסיטת אל-מוטאה, ידועה כמרכז של תאי טרור  מוסלמיים קיצוניים, הקשורים אידיאולוגית או מבצעית עם ISIS.
גם הפיגוע שבוצע ברחוב דיזינגוף בתל-אביב ב-1 לינואר 2016, על ידי נשאת מלחם מהכפר ערערה, היה פיגוע של טרוריסט ערבי-ישראלי שהזדה עם ISIS. 

Print Friendly, PDF & Email

3 תגובות עבור “ISIS לקח אחריות על הפיגוע בירושלים. 'לא מדובר במתקפה אחרונה'. שלושת המחבלים פעלו לפי דפוס פעולה של המחבלים בלונדון

 • יונ 17, 2017 @ 9:08 at 9:08
  Permalink

  נו.. באמת.. למרות ההפתעה מדובר בערבים בכפכפים..
  כואב על החיילת שנרצחה אבל הפיגוע היה כשלון מוחלט.

  • יונ 17, 2017 @ 19:31 at 19:31
   Permalink

   You're living in your own head. You haven't got a clue. Your comment that this a failed terrorist act is silly: They killed a beautiful and good person. Debka's analysis is right on target: it's another unfortunate failure by the IDF to be proactive and not identify the obvious.

 • יונ 17, 2017 @ 21:28 at 21:28
  Permalink

  ניראה לי המחבלים מלונדון לומדים את דפוס הפעולה של המחבלים כאן בירושלים. הרי יש להם ניסיון של 100 שנה

Comments are closed.