ISIS עוד לא נוצח ואל קעידה כבר חזר לסוריה. 74 הרוגים בפיגוע של אל קעידה בדמשק

המערכה האמריקנית נגד ISIS בסוריה עדיין לא החלה. ורוב הכוחות של ISIS, המתרכזים במזרח סוריה באזור דיר א-זור Dier a Zor מנהלים אופנסיבה נגד הכוחות הסוריים והכוחות המיוחדים של חיזבאללה ('כוח ראדואן'   Hezbollah's elite Radwan Battalion ) שהובאו באחרונה לאזור, וכבר עולה סכנה חדשה.
ארגון הטרור אל קעידה חזר לפעול בסוריה ובגדול.
המקורות ללוחמת טרור של תיקדבקה מדווחים, כי הפיגוע המשולב של מטען צד ומחבל מתאבד במרכז דמשק, בשבת 10.3, ליד אחד משערי העיר העתיקה של הבירה הסורית, בוצע על ידי אל קעידה. זה היה פיגוע כפול בעולי רגל שיעים מעיראק, ובכוחות הביטחון הסוריים שחשו למקום. התוצאה המחרידה הייתה 74 הרוגים.
גם ההתקפות הגדולות שאירועו ב-25 לפברואר על מתקנים צבאיים בעיר חומס Homs, שם נהרגו עשרות חיילים סוריים, ביניהם שני גנרלים, היו פרי תכנון וביצוע מדויק של אל-קעידה.
מומחים ללוחמה נגד טרור מזהירים בימים האחרונים את הנשיא האמריקני דונלד טראמפ, כי עליו לשקול בזהירות רבה כל צעד צבאי שהוא עומד לבצע נגד ISIS בסוריה, משום שהחלשת או תבוסה של ISIS רק תחזק את הופעתה המחודשת של אל עקידה בסוריה.  הסכנה, לדעת המומחים היא כה גדולה, עד כי טראמפ אשר יכה את ISIS, ימצא את עצמו כשהוא מקים מחדש את כוחה של אל קעידה.
המומחים הצבאיים והמודיעניים אומרים, כי זה בדיוק מה שקרה עם הניצחון הרוסי-סוריה-איראני-חיזבאללה בחודש ינואר בעיר חאלב בצפון סוריה.
כיבוש חאלב והתפרקות קבוצות המורדים שם, כאשר חלקם מניח את נשקם ומתפנה למחוז אידליב הסמוך הביא לכך, כי מאות מורדים סוריים שלא רצו להיכנע ולהפסיק את הלחימה הצטרפו לשורות אל קעידה. אל קעידה הפכה בגלל התבוסה של המורדים בחלאב, לארגון המורדים הסוריים העצמאי והחזק ביותר גם בצפון סוריה, וגם באזורים מסביב לערים הסוריות הגדולות כעמו דמשק, חומס וחמה.
לפני חודשיים ב-26 לינואר הודיע אל קעידה על איחוד כוחות ובין  ארגון המורדים-הטרור אראר אל שם Ahrar al Sham, איחוד שמשך אליו לוחמים רבים שאף פעם לא השתייכו לאל קעידה.
באחרונה ארגון הטרור מינה את האשים אל שייח' Hashim Al Sheikh, כמפקד כוחותיו בסוריה. למרות שאיש כמעט איננו מוכר, יש לו שם בקרב המורדים הסוריים כלוחם שאיננו מוותר, וכמי שהצטיין בקרבות כמפקד טקטי טוב. גם מינוי זה הביא לוחמים רבים להצטרף לשורות הלוחמים למען הארגון. התפתחות נוספת היא  הופעתו מחדש בזירת המלחמה בסוריה של אבו מוחמד אל ג'ולאני Abu Mohammad al Joulani, מי שהיה מפקד חזית אל-נוסרה-שנקראה גם אל קעידה סוריה.
ג'ואלני הקים ארגון טרור חדש  בשם חאיית תחריר אל-שם Hay'at Tahrir al-Sham-HTS, שהוא למעשה המשך של אל-קעידה-סוריה. כרגיל אצל ג'ולאני הוא מנסה לטשטש את קשריו עם אל קעידה, למרות שהוא ממלא בקפדנות אחר הוראותיו של מנהיג הארגון איימן אל זוהאירי   Ayman al Zawahiri.
סיבה נוספת  להתחזקות אל קעידה בסוריה, היא העובדה כי הרוסים-האיראניים וחיזבאללה הכיו את רוב ארגוני המורדים הסורים אשר התנגדו לאל קעידה.  התפרקותם של ארגונים אלה הביאה לכך שלאל קעידה אין היו כמעט שום אויבים אפקטיביים  שיתקפו אותם.
נכון הוא שכיום חלקים שונים של אל קעידה עוסקים בלחימה זה מול זה, בייחוד באזור אידליב, כאשר כל אחד מהפלגים רוצה להשתלט על שטחים גדולים ביותר.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה  מדווחים, כי במפקדות הרוסיות, הסוריות, האיראניות ושל חיזבאללה שוקדים עתה על תוכניות לתקוף את מחוז אידליב ולכבוש אותו.  אבל אם תוכנית צבאית זו תצא לפועל ולוחמים של המורדים הסוריים ימלטו דרומה או מזרחה, שוב המרוויחה הגדולה תהייה אל קעידה.
לכן גם אם הנשיא טראמפ מרכז עתה כוחות אמריקנים בסוריה במטרה לתקוף את ISIS ולכבוש את בירתם ראקא Raqqa, שבינתיים הולכת ומתרוקנת מלוחמים של ISIS  שנסוגים ממנה מזרחה, הוא חייב להקציב כוחות שילחמו גם נגד אל קעידה.
אם טראמפ והגנרלים האמריקנים לא יעשו זאת, הם ימצאו את עצמם מותקפים בעורפם, בדיוק כפי שרוסים, הסורים, האיראנים וחיזבאללה חשים זאת.

Print Friendly, PDF & Email

4 תגובות עבור “ISIS עוד לא נוצח ואל קעידה כבר חזר לסוריה. 74 הרוגים בפיגוע של אל קעידה בדמשק

 • מרץ 13, 2017 @ 15:47 at 15:47
  Permalink

  לא מחריד ש- 74 מוסלמים נהרגו !
  זאת מורשתם הרצחנית שאותה הרוויחו "ביושר".

 • מרץ 14, 2017 @ 16:23 at 16:23
  Permalink

  good luck to all the parties involved in this campaign

 • מרץ 15, 2017 @ 11:25 at 11:25
  Permalink

  בהצלחה לכוווווולם

 • מרץ 21, 2017 @ 15:39 at 15:39
  Permalink

  ב"ה. אל נקמות הופיע.

Comments are closed.