בנאום מתון ושקול חזר הנשיא דונלד טראמפ על הבטחות הבחירות שלו. גינה את האיומים נגד יהודים

קצת למעלה מחודש ימים לאחר שנכנס לתפקידו כנשיא ארצות הברית, נשא הנשיא דולנד טראמפ את הנאום הראשון שלו לפני שני בתי הקונגרס האמריקנים. רוב הנאום הוקדש למצבה הכלכלי של האומה האמריקנית, ולשאלת הביטוח הרפואי המוכרת יותר בשם 'אובמה קאר'. הנשיא הבטיח בדבריו שגשוג כלכלי  ומשרות לשכבות הנמוכות, כולל הוצאת המעמד הבינוני האמריקני מהמשבר בו הוא נתון.
כבר בתחילת דבריו התייחס טראמפ לאיומים נגד המרכזים היהודיים בארצות הברית ולחילול בתי הקברות היהודיים, כאשר אמר: 'האיומים האחרונים על המרכזים היהודיים והוונדליזם בבתי הקברות היהודים, כמו גם הירי בקנזס סיטי, (בו נהרגו שני אמריקנים),  מזכירים לנו שאולי אנחנו אומה מחולקת בדעותיה, אבל אנחנו מדינה מאוחדת שמגנה שנאה ורשע בכל צורה אפשרית'
במהלך נאומו הוא התייחס גם לישראל ולתוכנית הטילים האיראנית: 'הטלתי סנקציות חדשות על גופים ויחידים התומכים בתוכנית הטילים הבליסטית של איראן ולאחר מכן אישרתי מחדש את הברית  הברית ניתנת לערעור שלנו עם ישראל', אמר הנשיא.
במשך דבריו העלה טראמפ את הנושאים הבאים:

  • מדיניות ההגירה. 'אנחנו לא יכולים להרשות לטרור לחדור לאמריקה. אנחנו לא יכולים להרשות שהאומה שלנו תהיה מקלט לקיצונים'. בקרוב ננקוט בצעדים חדשים כדי לשמור על ביטחון האומה.
  • הנשיא הדגיש בדבריו כי הלחימה האמריקנית היא נגד האיסלם הרדיקאלי.
  • בניית החומה בגבול מכסיקו תחל בקרוב. הנשיא לא הזכיר בדבריו את סיסמת הבחירות שלו שמכסיקו תשלם על הבנייה.
  • מדיניות ההגירה  לדבריו יכולה לאחד את המחנות הפוליטיים: "אני מאמין שרפורמת הגירה אמיתית וחיובית היא אפשרית, כל עוד אנחנו מתמקדים במטרות הבאות – שיפור המשרות הושכר עבור האמריקנים, חיזוק ביטחון האומה שלנו והחזרת הכבוד לחוקים שלנו.
  • אני מאמין שרפובליקנים ודמוקרטים יכולים לעבוד ביחד.
  • טראמפ הודיע כי הורה למחלקה להגנת המולדת להקים משרד שיטפל בקורבנות מהגרים.
  • על ברית נאט"ו אמר טראמפ כי הוא מכבד את הברית, אך הוסיף שעל כל אחת מהשותפות לשלם את ההתחייבויות הכספיות שלקחה על עצמה.

הנשיא לא דיבר על נושאים אחרים הקשורים במדיניות החוץ והביטחון של ממשלו ולא הזכיר אפילו במילה אחת את רוסיה וסין.
רוב המשקיפים שעקבו אחר הנאום ציינו כי הייתה זו הופעה ראשונה ומרשימה, וכי טראמפ הצליח לבסס את מעמדו כנשיא ארצות הברית,  מעמד שיריביו ניסו במשך החודש האחרון לערער אותה.

Print Friendly, PDF & Email

תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי נאצה, הסתה או פגיעה, דיבה בהתאם לתקנון השימוש באתר של תיקדבקה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *