בסנט האמריקני הושגה פשרה בין הנשיא אובמה, המפלגות הרפובליקנית והדמוקרטית לגבי אישור ההסכם הגרעיני

כאשר כל צד מוותר על נושאים עקרוניים, השיגו הבית הלבן ונציגי המפלגות הרפובליקנית והדמוקרטית, יום ג' 14.4, הסכם על הדרך בה בתי הנבחרים האמריקנים יהיו מעורבים בתהליך אישור ההסכם הגרעיני בין וושינגטון וטהרן.
לפי ההסכם סוכם, כי  יתקיימו דיונים בבתי הנבחרים על תוכן ההסכם.  לרשות בתי הנבחרים יעמדו 30 יום בהם יצטרכו לקבוע את עמדתם. אבל 30 יום האלה כוללים 12 יום בהם הנשיא יוכל להחליט באם הוא מקבל את ההצעות המתגבשות בדיוניים, או שהוא מטיל עליהן ווטו.   במקרה כזה  יעמדו לרשות בתי הנבחרים לא יותר מ-10 ימים נוספים בהם יוכלו לנסות להשיג רוב שיבטל את הווטו של הנשיא.
הרפובליקנים הסכימו למתן את דרישותיהם בדבר התחייבות איראנית להפסיק תוך 90 יום את מעורבותם בנושאי טרור. לפי הצעת הפשרה, הנשיא ישלח לבתי הנבחרים דוחות תקופתיים על נושאי הטרור והטילים הבליסטיים האיראניים אבל דוחות אלה לא יוכלו לפתוח תהליך מחודש של דיונים, מעבר לזה שנקבע, בבתי הנבחרים.
פשרה זו עדיין איננה מבטלת יוזמות נוספות של סנטורים רפובליקנים לגבי הסכמי הגרעין, כמו לדוגמא הצעתו של הסנטור מארקו רוביו Marco Rubio, מי שהציג השבוע את מועמדותו לנשיאות ארה"ב מטעם המפלגה הרפובליקנית הדורש, כי ההסכמים יכללו הכרה איראנית בישראל.      

Print Friendly, PDF & Email

תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי נאצה, הסתה או פגיעה, דיבה בהתאם לתקנון השימוש באתר של תיקדבקה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *