דו"ח האו"ם על מבצע 'צוק איתן': גם ישראל וגם החמאס ביצעו קרוב לוודאי פשעי מלחמה

דו"ח וועדת החקירה לנושא מבצע 'צוק איתן' שמונתה על ידי המועצה לזכויות האדם שלי האו''ם ופורסם ביום ב' 21.6, קובע כי גם ישראל וגם החמאס ביצעו פעולות שהן נגד החוק הבינלאומי, וקרוב לוודאי  גם פשעי מלחמה and possible war crimes.
הדו"ח אומר, כי חיל האוויר הישראלי ביצע יותר מ-6,000 תקיפות אוויריות, וכי צה''ל ירה על מטרות ברצועה יותר מ-50 אלף פגזי טנקים וארטילריה. כתוצאה מכך נהרגו ב 51 ימי הלחימה 1,462 אזרחים פלסטיניים, שליש מהם ילדים. הארגונים הפלסטיניים שיגרו  לעבר מטרות אזרחיות בישראל 4,881 טילים ורקטות, וירו 1,753 פגזי מרגמה לשטחה של ישראל שגרמו למותם של 6 אזרחים ולפציעתם של 1,600 לפחות.
הוועדה אומרת, כי ישראל צריכה להפסיק את המדיניות בה היא מענישה את אלה שאינם אשמים בפעולות נגד מטרות ישראליות. כמו כן קובעת הוועדה, כי הנזק שצה''ל גרם ברצועה הוא כל כך נרחב עד שאין אפשרות לתקנו והוא יישאר לדורות הבאים.
לגבי שיטות המלחמה בהן הארגונים הפלסטינים השתמשו הוועדה קובעת, כי אלפי הרקטות והטילים שנורו נועדו להחדיר טרור ופחד באוכלוסיה האזרחית הישראלית, וכי 14 מנהרות הטרור שנתגלו השאירו טראומה אצל הרבה אזרחים ישראלים.
ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר, כי הדו''ח מוטה ואינו משקף את המציאות.
ראש האופוזיציה  יצחק הרצוג אמר, כי איננו זקוק לדוחות של האו"ם כדי לדעת שצה''ל הוא הצבא המוסרי ביותר בעולם.

 

Print Friendly, PDF & Email

תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי נאצה, הסתה או פגיעה, דיבה בהתאם לתקנון השימוש באתר של תיקדבקה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *