האם שיחות הגרעין תקועות? תיקדבקה: ספין שנועד להסתיר וויתורים אמריקנים נוספים לטהרן

מקורות רוסיים פרסמו, ביום ו' 12.6, כי שיחות הגרעין עם איראן 'תקועות', ועתה כמעט בוודאות שלא ייחתם הסכם גרעיני ב-30 ביוני, והמו"מ יוארך.
המקורות של תיקדבקה: מדובר בספין שמטרתו להסתיר וויתורים מרחיקי לכת שממשל אובמה עשה בשבועיים האחרונים לאיראנים.  המקורות שלנו מוסרים, כי עיקר הוויתורים האמריקנים היו בתחום המתקנים הצבאיים הגרעיניים האיראניים, ובנוהלי הביקור של פקחי האו"ם IAEA, במתקנים הגרעינים האיראניים. ממשל אובמה הודיע לאיראנים, כי איננו דורש יותר מידע והסברים על מתקנים צבאיים בהם בוצעה בעבר פעילות גרעינית.
במילים אחרות, אף פעם אי אפשר יהיה להוכיח יותר כי איראן עסקה במתקניה הצבאיים בפיתוח נשק גרעיני.
ממשל אובמה גם וויתר בנושאי הפיקוח על מתקנים צבאיים איראנים בכלל. עד עתה עמד הממשל על העיקרון כי הפקחים יוכלו לערוך ביקורות פתע בכל מתקן צבאי. עכשיו הממשל מוכן לכך כי לא תערכנה שום ביקורות במתקנים צבאיים איראניים, מלבד באלה שאיראן תודיע עליהם ככאלה בהם עוסקים בפיתוחים צבאיים. גם הביקורים במתקנים אלא ייערכו תוך מתן הודעה מראש. כלומר, אין יותר ביקורות פתע ואיראן היא זו היחידה שתחליט באיזה מתקנים צבאיים הפקחים יורשו לבקר!
כל ההסכמות-הוויתורים האמריקנים האלה זקוקים עתה להיות מסוכמים בפרוטוקולים הטכניים שיהיו נלווים להסכם הגרעיני. לשם ניסוח פרוטוקולים אלה יש צורך להאריך את המו''מ מעבר ל-30 ביוני.  
עוד מוסרים המקורות שלנו, כי ההסכם הגרעיני כבר מוכן, וכולם מחכים רק למוצא פיו של מנהיג איראן האייטוללה עלי חמנאי, אשר עדיין לא נתן לו את הסכמתו.    

 

Print Friendly, PDF & Email

תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי נאצה, הסתה או פגיעה, דיבה בהתאם לתקנון השימוש באתר של תיקדבקה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *