האמת על פירוק הנשק הכימי הסורי: בשלב זה אין מי שיפרק אותו

כל ההודעות האופטימיות המתפרסמות בימים האחרונים מטעם הארגון לפירוק הנשק הכימי OPCW על ההתקדמות הרבה שכבר הושגה במלאכת פירוק הנשק הכימי הסורי, ועל כך כי שיתוף הפעולה מצד ממשלת דמשק הוא 'ענייני ויעיל' businesslike and efficient, נועדו רק ליצור רושם בדעת הקהל העולמית, כי אכן יש התקדמות גדולה בנושא. אולם המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי המצב הפוך.
מתחת ל'אופטימיות' מסתתרות העובדות הבאות:
• הרשימה של אתרי הנשק הכימי שסוריה הגישה כוללת רק 19 אתרים. בידי גופי המודיעין המערביים ישנה רשימה הכוללת 45 אתרים כאלה. עדיין צפוי מיקוח קשה עם דמשק לאן 'נעלמו' 26 אתרי נשק כימי.
• הצוותים של OPCW הנמצאים כבר בסוריה, אינם יכולים לפרק מאגרי נשק כימי. הם מורכבים רק ממומחים למו''מ פוליטי לפירוק נשק כימי. תפקידם להכין תוכנית פעולה שתוגשנה לאישור השלטונות בדמשק. אין שום ביטחון כי תוכניות אלה יאושרו.
• כוח הפקחים שתפקידו יהיה לפרק את הנשק, ועדיין אינו נמצא בסוריה, יהיה זקוק לכוחות צבאים כדי שיאבטחו את תנועותיו. אין כוחות צבאיים כאלה בסוריה. הפקחים יצטרכו לנוע בכלי רכב משוריינים כדי להגיע לאתרים. כלי רכב כאלה אינם נמצאים בסוריה. הרוסים, אמנם דיברו על משלוח כוחות צבאיים וכלי רכב משוריינים לסוריה, אבל אין עדיין הסכמה בין וושינגטון ומוסקבה בנושא.
שבעה אתרים, מתוך הרשימה הסורית, נמצאים בשטחים המחוזקים על ידי המורדים. המורדים אף פעם לא נתנו את הסכמתם לעבודת הפקחים לפירוק הנשק הכימי בסוריה.
• וושינגטון ומוסקבה ממשיכות להתעלם מהצד האנושי של הבעיה. בבתי חולים בסוריה מאושפזים אלפי פצועים מנשק כימי, חלקם ילדים. אצל רובם מתפתחים תאים סרטניים. איש איננו מגיש להם טיפול רפואי מונע.
 

Print Friendly, PDF & Email

תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי נאצה, הסתה או פגיעה, דיבה בהתאם לתקנון השימוש באתר של תיקדבקה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *