ההסכמים הצבאיים הרוסיים-ישראליים על סוריה כוללות הבנות על הפעלת מערכות הנ"מ

נשיא רוסיה פוטין נועד, ביום ב' 30.9, עם ראש הממשלה נתניהו בשולי ועידת האקלים בפאריס ושיבח את מנגנון התיאום בין צבא רוסיה לבין צה"ל שהוקם בעקבות הגעת כוחות אוויר רוסיים גדולים לסוריה. גם נתניהו הדגיש את חשיבות התיאום הצבאי למנוע את מה שהגדיר "תאונות מיותרות".  
מספר המפציצים ומטוסי הקרב הרוסיים בסוריה מגיע עתה ל-70.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה: לפי ההסכם בין צבא רוסיה לצה''ל, תישמר הזכות ויכולת הטיסה ללא הפרעה של מטוסי חיל האוויר הישראלי במרחבים האוויריים של סוריה.  כל פעם שמטוסים של הצד השני יתקרבו למטוסים של הצד מנגד תועבר על כך הודעה למנגנון התיאום הצבאי הפועל ללא הפסקה במשך 24 שעות.
לעומת זאת, התחייבה ישראל שלא לפעול נגד מטוסים רוסיים שיחדרו בטעות (או שלא בטעות ) למרחבים האוויריים שלה.  מקרה כזה אירע באמצע חודש נובמבר כאשר מטוס קרב רוסי מדגם 'סוחוי 25' המיועד לתקיפת מטרות קרקעיות חדר לתוך המרחב האווירי של רמת הגולן. הרוסים קיבלו על כך התראה והמטוס שב מיד על עקבותיו.  
ההסכם כולל גם סעיף גם לגבי הפעלת מערכות ההגנה האוויריות של כל צד מול המטוסים של הצד השני. הסכם זה כולל גם את טילי ה-S-300 וה- S-400 שהרוסים הציבו בסוריה.
עוד מציינים המקורות הצבאיים שלנו, כי ישראל וחיל האוויר הישראלי הם היחידים המקיימים קשרי תיאום אוויריים ומודיעיניים כאלה עם הרוסים. יתר הסכמי התיאום שרוסיה חתמה עם ארצות הברית, צרפת,בריטניה, טורקיה, וירדן, אינם פועלים ואף פעם ללא הגיעו לשלב של ביצוע. כתוצאה מכך הופסקו הטיסות של מטוסי מדינות אלה מעל סוריה.  

 

Print Friendly, PDF & Email

תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי נאצה, הסתה או פגיעה, דיבה בהתאם לתקנון השימוש באתר של תיקדבקה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *