ירושלים, קהיר, ועזה: לא תוכרז הפסקת אש. לא הושגו סיכומים

מקורות בירושלים, קהיר, ועזה, אמרו ביום ב' 20.11 בלילה, כי לא הושג הסכם על הפסקת אש, וכי הדיונים יימשכו ביום ג' 21.11, כאשר שרת החוץ האמריקנית הילארי קלינטון הגיעה בלילה לירושלים.
קודם לכן בשעות הבוקר של יום ב' דיווחנו:
למרות הדיווחים האופטימיים המגיעים ביום ג' 20.11, בעיקר ממקור אחד רשת 'אל ערבייה' על הסיכויים להשגת הפסקת אש, הרי המקורות של תיקדבקה מגדירים את הסיכויים להשגתה שלא יותר מ-50 אחוז.
המו''מ להשגת הפסקת אש ספג ביום ב' 19.11 מכה, כאשר נשיא מצרים מוחמד מורסי פרש ממנו בגלל מותה של אחותו בשעה 18:00 בערב. מורסי הודיע, כי עליו למלא את החובות הדתיות המחייבות אותו. מקורות בקהיר אומרים, כי אחת הסיבות העיקריות לכך היא שמורסי משתמש באבל שלו כדי להימנע כי הכישלון להשגת הסכם ייזקף לזכותו. 
ישראל וויתרה כבר על עמדות רבות במו''מ, וכנראה אפילו הסכימה כי מצרים היא שתפקח על ביצוע ההסכם, והיא שתהייה הבוררת במקרה וההסכם יופר. זאת למרות שאף אחד בדרגים המדיניים והצבאיים הישראליים איננו מאמין כי מצרים מסוגלת למלא תפקיד כזה.

ככל שנמשך המאמץ הבינלאומי  מסביב להסכם המתגבש באמצעות ביקורים של שרי חוץ מערביים ומזכיר האו''ם בקהיר ובירושלים, נראה שהוא מיועד רק למטרה עיקרית אחת לאפשר לישראל להרוויח זמן להמשך הפעילות הצבאית שלה נגד החמס והג'יהאד האיסלמי.  מנגד, שני ארגונים אלה מצפים עתה לעזרה צבאית מצד איראן וחיזבאללה. מול אפשרות זו, העבירה  ארה''ב בלילה 3 אוניות מלחמה ועליהן 2,500 אנשי מרינס, אל אזור הים התיכון מול ישראל.      
ביום ג' בבוקר הפסיקה שרת החוץ האמריקנית הילארי קלינטון את סיורה במזרח אסיה ביחד עם נשיא ארה''ב אובמה, והיא נמצאת בדרכה לישראל ולקהיר, במטרה לנסות להציל את המו''מ התקוע להפסקת אש. 

 

Print Friendly, PDF & Email

תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי נאצה, הסתה או פגיעה, דיבה בהתאם לתקנון השימוש באתר של תיקדבקה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *