למרות דברי אובמה כי איראן לא תפעיל סרכזות מתקדמות, טהרן נערכת להפעיל סרכזות כאלה מדגם IR-8

למרות שאחד הטיעונים המרכזיים של הנשיא אובמה עצמו, ושל שורה של אישים בכירים בממשל, כי לפי הסכם הגרעין שהושג בלוזאן, איראן לא תפעיל סרכזות מתקדמות, נערכת איראן להפעיל סרכזות כאלה.
שר החוץ האיראני מוחמד ג'אווד זריף, ראש הוועדה לאנרגיה גרעינית האיראנית עלי אכבר סאלחי, וחברים בוועדת הביטחון והחוץ של המג'ליס (הפרלמנט) האיראני אמרו, ביום ג' 7.4, כי איראן נערכת להפעיל סרכזות מתקדמות מדגם IR-8, מיד עם התחלת יישום הסכם הגרעין.
סרכזות מדגם IR-8 מעשירות אורניום במהירות של פי 20 יותר מאשר הסרכזות הפועלות עתה –מדגם IR-1-במתקני ההעשרה האיראניים.
בנייר העובדות facts sheet שארה"ב פרסמה בשבוע שעבר, נאמר בפירוש, כי איראן לא תשתמש בצנטריפוגות המתקדמות שפתחה כדי להעשיר אורניום במשך 10 השנים הבאות. ציטוט המקור: Iran will not use its IR-2, IR-4, IR-5, IR-6, or IR-8 models to produce enriched uranium for at least ten years.
קרימי קודוסי Karimi Qoddousi, חבר בוועדת החוץ והביטחון של המג'לס אמר, ביום ה' 8.4, כי זריף וסלאחי הודיעו לוועדה 'כי גז יוזרק לסרכזות מדגם IR-8, מיד בהתחלת יישומו של ההסכם הגרעיני'. ציטוט המקור: Zarif and Salehi informed that gas will be injected into IR-8 centrifuge machines with the start of the implementation of the agreement
במילים אחרות, תהליך העשרת האורניום בסרכזות מתקדמות אלה ייחל מיד.
הנשיא אובמה אמר ביום ד', כי אם הסרכזות המתקדמות האיראניות תופעלה, הזמן בו תוכל איראן לגשת לבנות פצצה גרעינית יהיה קצר ביותר.  

 

Print Friendly, PDF & Email

תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי נאצה, הסתה או פגיעה, דיבה בהתאם לתקנון השימוש באתר של תיקדבקה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *