מבקר המדינה: נתניהו, יעלון וגנץ לא הכינו את הצבא להתמודדות עם המנהרות בזמן מלחמה. נמצאו ליקויים בכל מרכבי ההתמודדות של צה"ל

מבקר המדינה יוסף שפירא פירסם ביום ג' 28.2 את הדוח שחיבר על מבצע "צוק איתן".
בדו"ח על דיוני הקבינט: מבקר המדינה קובע, כי הקבינט לא דן באיום המנהרות לפני מבצע "צוק איתן" על אף שכבר בשנת 2013 הוגדרו המנהרות איום אסטרטגי, וכי לא קבע לצה"ל יעדים אסטרטגיים, לכן נאלץ הצבא לקבוע את היעדים בעצמו.
את עיקר הביקורת על דיוני הקבינט לפני מבצע "צוק איתן" מפנה המבקר לראש הממשלה נתניהו, שר הביטחון לשעבר יעלון, הרמטכ"ל לשעבר בני גנץ והמועצה לביטחון לאומי. דו"ח בדו"ח נאמר כי גם אם לא הייתה כוונת הסתרה כלשהי, לקבינט לא הוצג איום המנהרות במפורט.
בנוסף, השרים לא הביעו התעניינות בנושא, לא ביקשו הרחבה ולא ביקשו שצה"ל יציג להם את היערכותו לטיפול באיום.
מבקר המדינה קובע עוד, כי ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון לשעבר יעלון לא וידאו שקיימות בצה"ל תכניות מבצעיות להתמודדות עם המנהרות בזמן לחימה. עוד עלה בביקורת כי בצה"ל ובשב"כ היה ידוע זמן רב לפני מבצע "צוק איתן" כי תקיפה אווירית בלבד של המנהרות אינה משמידה אותן, אינה יעילה ואף מקשה על כוחות הקרקע שיאלצו לפנות את ההריסות כדי להשמיד את המנהרות.
אולם, למרות מידע זה ולמרות שאלות של השר נפתלי בנט בעניין היעילות של הפצצה אווירית נגד המנהרות, בדיון שנערך בקבינט המליצו שר הביטחון לשעבר יעלון והצבא לתקוף את המנהרות מהאוויר.
מבקר המדינה קובע, כי למרות שהמנהרות הוגדרו איום אסטרטגי נמצאו ליקויים בכל מרכיבי ההתמודדות של צה"ל ומערכת הביטחון עם איום זה.
בשנים שקדמו למבצע "צוק איתן" הושקעו מאמצי איסוף מודיעין רבים בהתמודדות עם המנהרות אבל הם לא הלמו את קצב התפתחותן. המבקר קובע כי כוחות היבשה והאוויר נאלצו להתמודד עם איום המנהרות במבצע "צוק איתן" בלי שהוכנו לכך כראוי, עקב היעדרן של תורות לחימה והצטיידות חסרה באמצעי לחימה. לדברי המבקר רק עוז הרוח, התושייה והיוזמה של המפקדים והחיילים אפשרו לצה"ל להילחם במרחב רווי המנהרות ברצועה ולטפל בהן כמיטב יכולתם.
עוד נקבע בדו"ח, כי מערכת הביטחון לא נתנה מענה מספק לצרכי הביטחון של תושבי עוטף עזה. המבקר מצא שלא רק שמרכיבי הביטחון לא חוזקו בתקופה שלפני מבצע "צוק איתן", הם אף קוצצו לרבות היקף הכוחות להגנת היישובים, והדבר פגע קשה בתחושת הביטחון של התושבים באזור עוטף עזה.

 

 

Print Friendly, PDF & Email

6 תגובות עבור “מבקר המדינה: נתניהו, יעלון וגנץ לא הכינו את הצבא להתמודדות עם המנהרות בזמן מלחמה. נמצאו ליקויים בכל מרכבי ההתמודדות של צה"ל

 • פבר 28, 2017 @ 17:10 at 17:10
  Permalink

  רגע, מה קרה ב"צוק איתן" בגלל "איום המנהרות"?
  חדירה אחת ממש על גבול הרצועה, שהסתיימה תוך כמה דקות בחיסול המחבלים (כן, הם הצליחו להתקרב לטנק של צה"ל. וואו. ממש נזק משמעותי!)

  אז היו להם – נניח – 1500 מנהרות. מה נעשה בהן? היה איזה הישג לחמא"ס במנהרות? חטיפת שתי גופות של חיילים? זה לא היה במלחמות קודמות?

  אז לא כל חברי הכנסת "עודכנו בפרטים בנושא המנהרות". גם לא כל חברי הכנסת עודכנו בפרטים של התכניות האופרטיביות של צה"ל, ובהצטיידות ב"מעיל רוח". אז מה?

  למנהרות לא היתה שום השפעה אסטרטגית בצוק איתן. אתם יודעים מה? אפילו לא טקטית.

  ותרשו לי להתנבא: בהתלקחות הבאה ברצועת עזה (להבדיל מגבול הצפון) – גם לא תהיה להם השפעה אסטרטגית.

  Reply
  • מרץ 1, 2017 @ 8:18 at 8:18
   Permalink

   מר כהן!
   הניתוח שלך דומה להפליא להתנהלות הקבינט בצוק איתן:
   עיניים סגורות לרווחה
   הצורה שבה בחרת לתמצת את השפעת המנהרות היא מנותקת לחלוטין מהמציאות. עשרות חיילים נהרגו ממארב של מחבלי חמאס שפרצו מתוך מנהרות. אולי שיחה קרובה עם משפחת גולדין ומשפחת שאול, תסיר את האבק מזיכרון המלחמה שבחרתם לקבור.
   בשורות טובות.

   Reply
 • פבר 28, 2017 @ 21:30 at 21:30
  Permalink

  איזו מנהיגות, שלא נדע…!!!

  Reply
 • פבר 28, 2017 @ 23:00 at 23:00
  Permalink

  המשפט אחרון אמר את הכול.

  Reply
 • פבר 28, 2017 @ 23:09 at 23:09
  Permalink

  הסוגיה היא לחלוטין לא המנהרות, ועצוב שאפילו מבקר המדינה מתעסק רק בזה.

  מי שלא היה בחי"ר לא יודע כמה לוחמה בשטח בנוי היא קשה. כל פעם אימון במילואים הטול משתנה.
  האויב מבטל כמעט כל יתרון שיש לך. טווח, מודיעין, כוח אש. והוא מכיר את הגזרה פי אלף יותר ממך.
  אם תוסיף מנהרות ושימוש מכוון באזרחים כהגנה, תבין שזו אחת המערכות המורכבות ביותר שצבא כלשהוא התמודד

  13 חיילים נהרגו בשטחי כינוס כתוצאה ממרגמות, למה לקח למפקדים שבוע להבין שאין הגנה אקטיבית ממרגמות?
  אחרי שפינו את שטחי הכינוס הקבינט לא השכיל לפנות את הישובים כאשר הם יודעים שחמא"ס מטפטף מרגמות בודדות על ישובים כמעט כל כמה דקות במהלך היום בציפייה להרוג כמה שיותר אזרחים.
  ילד נהרג מאותן מרגמות.

  למה חברי הקבינט מתפארים בחילוקיי הדעות שהיו בדיונים?
  למה חברי קבינט מעזים לדבר על מה שמתרחש בישיבות?
  איך זה של אין שום מערכה הסברתית בין לאומית?
  למה אנחנו צריכים לראות את נפתלי בנט מחייך למראה מטוס מפציץ בעזה במהלך ראיון ב BBC?

  Reply
 • מרץ 2, 2017 @ 10:33 at 10:33
  Permalink

  הכל מתחיל ונגמר במנהיגות (ביבי ויעלון אז והיום ביבי ליברמן) שלא יודעת מה היא רוצה מעצמה וגם שהיא כבר נכנסת למלחמה היא לא חותרת לניצחון והכרעה מהירה אלא פועלת בהיסוס ופחדנות ומפקירה בכך את חיילי צה"ל!!! כל השאר סתם רעשי רקע ותירוצים

  Reply

תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי נאצה, הסתה או פגיעה, דיבה בהתאם לתקנון השימוש באתר של תיקדבקה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *