מוקטעדה סאדר ניצח בבחירות בעיראק. גוש המליציות השיעיות הפרו-אירניות נחל מפלה. תוצאת בחירות נוחה לארה"ב ולישראל

רק 41 אחוז בעלי זכות בחירה טרחו, ביום א' 11.10, ללכת לקלפיות בעיראק ולהצביע בבחירות לפרלמנט. זה המספר הנמוך ביותר של מצביעים בבחירות כלליות בעיראק.
המקורות של תיקדבקה מדווחים כי לכך יש שתי שסיבות עיקריות:
1. אובדן האמון של הבוחר העיראקי בממשל המרכזי בבגדאד הנראה בעיני רבים כמושחת, וכמי שאינו מנהל את ענייני המדינה.
2. אכזבתם של השיעיים העיראקים במפלגות השיעיות הקשורות עם איראן. רוב השיעיים, שהם הרוב במדינה, נמנעו מללכת לקלפיות, או שהצביעו עבור מפלגתו השיעית של איש הדת מוקטעדה סאדר.
כתוצאה ממצב זה, זכתה מפלגתו השיעית של מוקטעדה סאדר, בספירה של 94 אחוז מקולות  המצביעים בכ-80 מושבים בפרלמנט העיראקי המונה 329 מושבים.  הגוש הסוני זכה במלמעלה מ-30 מושבים, ואילו גוש הפתח-הזרוע הפוליטית של המליציות הפרו-איראניות זכה רק ב-14 מושבים, לעומת 48 שהיו להם בפרלמנט הקודם.
המקורות של תיקדבקה מדווחים, כי ביום שני 11.10, הגיע לבגדאד לביקור חשאי מפקד גדודי אל קודס של משמרות המהפכה האיראניים גנרל איסמעיל  גאני Brigadier General Esmaeil Ghaani, בניסיון למנוע התמוטטות מוחלטת של גוש הפתח השיעי.
המקורות שלנו מציינים, כי מבחינתן של ארצות הברית וישראל, תוצאות אלה, מבטלות את החשש כי איראן תשלוט בבגדאד, וכי היא תוכל להשתמש בטריטוריה עיראקית באופן חופשי להעביר נשק לסוריה וחיזבאללה בלבנון.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות