מחדל המודיעין האמריקני בהפצצת הגז באידליב: סוכנויות הביון של ארצות הברית ידעו על ההתקפה הצפויה ולא מנעו אותה

כלי תקשורת בארה"ב פרסמו בבוקר יום חמישי 13.4 (שעון ישראל) כי סוכנויות המודיעין האמריקניות יירטו Intercepted 'התקשרויות' communications  בין קציני צבא סוריים ו'מומחים לחומרי לחימה כימיים' בטרם הפצצת הגז בחאן שייחון Khan Sheikhoun באידליב Idlib שבצפון סוריה בה קיפחו את חייהם מעל 100 בני אדם, רובם אזרחים, נשים וילדים.

הידיעה איננה מפרטת את זהות המומחים המייעצים, את אופי ההתקשרויות ואת תוכנן המלא, אולם מדגישה כי המידע היה בידי סוכנויות הביון האמריקניות בטרם ההפצצה.

מקורות המודיעין של תיקדבקה:

ה-NSA, הסוכנות לביטחון לאומי National Security Agency של ארצות הברית, מיירטת באופן קבוע, חלק ניכר מכלל התקשורת בסוריה, בין אם מקורה בבכירי שלטון אסאד, הצבא הסורי, הרוסי, ארגוני המורדים השונים או ארגוני הטרור הפועלים במדינה. היירוט מתבצע באמצעות התקני מודיעין המוצבים על כלי שיט שונים, אמריקנים ואחרים, המשייטים במימי המזרח התיכון וכן בעזרת אמצעים טכנולוגים מגוונים אחרים (לווייני ריגול, כלי טיס בלתי מאוישים ועוד).

המודיעין שנאגר בבסיסי הנתונים Data bases של ארגוני הביון והצבא האמריקניים רב, מגוון וכולל את תוכנן של שיחות אלחוט ממכשירי קשר, מטלפון קווי וסלולארי, דואר אלקטרוני וכן הוא כולל את איכונם של המתקשרים, זמני ההתקשרות ועוד.

ה'שפע' המודיעיני גורם לא אחת לרוויה, ולפגיעה ביכולת להסיק מסקנות מבצעיות בזמן אמת מתוך מידע 'מפליל' כמו השיחות (לדוגמא) בין מומחי החל"כ (חומרי לחימה כימיים) וקציני חיל האוויר הסורי.

כדי להתגבר על 'בעיית' שפע המודיעין המתקבל משלל מקורות ועל מנת לסייע לקציני הערכה 'להציף' בזמן אמת ידיעות היכולות לסייע למאמץ המלחמתי (או למנוע התקפת גז שתהרוג מעל 100 בני אדם באידליב) נכנסו מערכות טכנולוגיות של 'בינה מלאכותית' Artificial Intelligence לשירות בארגוני הביון הגדולים. אלו, על פי תרחישים מוזנים מראש, או על פי האזנה לצירופי מילים ('סארין', 'סוחוי', 'הטלה', 'אידליב' וכו') אמורות להתריע ולהפעיל את פעמוני האזעקה המתאימים.

פרסום ה'ראיות' האמריקניות המוכיחות קשר מוצק בין הצבא הסורי למומחי חל"כ (שזהותם לא פורסמה אבל היא בהכרח ידועה ומוכרת למודיעין האמריקני) הוא חרב פיפיות. אם המידע על התקפת הגז באידליב, שכונתה על ידי נשיא ארה"ב 'טבח', היה בידי המודיעין האמריקני – מדוע לא נעשה בו שימוש שהיה בו כדי למנוע את ההרג?

המסקנה היא אחת: המידע הגולמי raw על התקפת הגז הקטלנית היה אגור בבסיסי הנתונים של ארגוני המודיעין האמריקנים עוד בטרם הוטלו פצצות גז הסארין על חאן שיחון. המידע הזה לא עובד, Processed לא סונן Filtered לא קיבל את ההקשרים הלוגיים המתאימים, לא צורף למידע מודיעיני נוסף Enriched, ועל כן לא הובא לידיעת הפיקוד האמריקני, לא כל שכן לידיעת הדרג המדיני, מקבל ההחלטות.

זאת ועוד: שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב, חוזר ודורש הוכחות להאשמות האמריקניות כנגד סוריה ולא בכדי. ברור לו שההוכחה והראיות קיימות בידי וושינגטון, אולם זו לעולם לא תחשוף את מקורותיה המודיעיניים ואת זהות משתפי הפעולה עימה. כך תוכל מוסקבה להאשים שוב ושוב את ארה"ב ש'תקפה בברוטליות את סוריה בהיעדר כל ראייה' מחד ומאידך וושינגטון תימנע מלהודות שסוכנויות הביון האמריקניות ידעו על ההתקפה הצפויה ולא מנעו אותה.

Print Friendly, PDF & Email

1 תגובות עבור “מחדל המודיעין האמריקני בהפצצת הגז באידליב: סוכנויות הביון של ארצות הברית ידעו על ההתקפה הצפויה ולא מנעו אותה

  • אפר 14, 2017 @ 3:26 at 3:26
    Permalink

    The US is KNOWN to act and react for THEIR benefit ONLY, no surprise here if true!

    Reply

תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי נאצה, הסתה או פגיעה, דיבה בהתאם לתקנון השימוש באתר של תיקדבקה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *