מעמיק המשבר הפוליטי והצבאי בעיראק. נורי אל מליקי נוקט צעדים צבאיים בבגדאד שיימנעו את הדחתו

ראש ממשלת עיראק נורי אל מליקי מאיים, ביום שני 11.9, לתבוע לדין בבית המשפט הפדראלי העיראקי את נשיא עיראק פואד מאסום Fouad Massoum, על שהטיל על גוש המפלגות המתנגדות אליו, למצוא מועמד לראשות הממשלה. הנשיא הודיע כי אם תוך זמן קצר לא יימצא מועמד מתאים, הוא יחזור ויטיל את התפקיד על נורי אל מליקי. צעד זה של הנשיא ננקט תחת לחץ אמריקני כבד להקים בבגדאד ממשלה אחדות לאומית חדשה, ובדרך זו להיפטר מנורי אל מליקי.
אולם מליקי ריכז בבגדאד כוחות צבא ומשטרה גדולים הנאמנים לו, והציב אותם מסביב ל'אזור הירוק' שם נמצא בית ראש הממשלה, הפרלמנט העיראקי, ומשרדי הממשלה העיראקית, כאשר הוא מודיע כי הוא לא יתפטר.
בינתיים. המצב הצבאי בצפון עיראק שם נלחמים כוחות כורדיים ה'פשמרגה'  Pesh Merga, נגד כוחות אל קעידה בעיראק ובלבנט ISIS, איננו ברור.  מטוסי קרב-הפצצה ומל"טים אמריקנים ממשיכים להפציץ אל כוחות אל קעידה במטרה למנוע מהם להתקדם לעבר בירת כורדיסטן אירביל. הכורדים מודיעים, כי הם בלמו את התקדמות אל קעידה לעבר בירתם, ואף שחררו שתי ערים  שהיו בשליטת ISIS. אולם במקביל, נמסר כי ארצות הברית החלה לפנות את אזרחיה מאירביל, בגלל הסכנה של פריצת קרבות מסביב לעיר.  תיקדבקה: באירביל נמצאת משלחת צבאית גדולה אמריקנית.  

 

Print Friendly, PDF & Email

תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי נאצה, הסתה או פגיעה, דיבה בהתאם לתקנון השימוש באתר של תיקדבקה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *