משמרות המהפכה לא יוצאו מרשימת ארגוני הטרור אולם ההסכם הגרעיני החדש  המתגבש קובע כי  לא יוטלו יותר סנקציות על חברות שיבצעו עסקאות עם המשמרות

רשת CNN מיהרה להודיע בסוף השבוע כי בהסכם הגרעיני המתגבש איראן וויתרה על דרישתה להוציא את משמרות המהפכה מרשימת הארגונים תומכי טרור. אולם הרשת לא ציינה כי בהסכם המתגבש חברות זרות שיעמדו בקשרים ויעשו עסקים עם משמרות המהפכה לא יוטלו יותר סנקציות.
מאחר ומשמרות המהפכה שולטים ברוב ענפי הכלכלה האיראניים פירוש הדבר שההסכם  החדש יאפשר למשמרות המהפכה לעמוד בקשר עם חברות זרות.
וויתורים אחרים שממשל הנשיא ג'ו ביידן הסכים לעשות לאיראן:
1. איראן תוכל להמשיך במחקר ופיתוח גרעיני בעשר השנים הבאות-כלומר עד 2032.
2. הצנטריפוגות  האיראניות המהירות שאיראן הסכימה כי תפסיק להפעילן לא יעקרו מבסיסם ומערכת החשמל שלהם תישאר במקומה כך שאפשר יהיה לחזור ולהפעילן תוך זמן קצר.
3. ביום חתימת ההסכם יבטל הנשיא ג'ו ביידן  את הצווים שנחתמו בזמנו של הנשיא דונלד טראמפ בדבר יציאת ארצות הברית מההסכם הגרעיני.
4. ההסכם יכלול 21 ערבויות אמריקניות לפיהן וושינגטון לא תוכל לעזוב שוב את ההסכם הגרעיני.
5. ההסכם מאפשר לאיראן תקופה של 60 יום מחתימתו בהם טהרן תוכל לבדוק באם אכן הסנקציות על מכירת נפט אכן בוטלו וכי חשבונות הבנקים בהם מוחזק כסף איראני בארצות המערב ובדרום קוריאה  ואשר הם עכשיו חסומים אכן שוחררו.
6. גם אם ארצות הברית תחליט עוד פעם לפרוש מהסכם הגרעין וושינגטון מתחייבת עכשיו שתעבור תקופת מעבר של שלוש שנים וחודש אחד עד שתוכל להטיל סנקציות חדשות על איראן.

Print Friendly, PDF & Email