מתיחות מחודשת בין ארה"ב ואיראן לאחר איום של טהרן לחסום את מצרי הורמוז

האם איראן מתכוונת לסגור את מיצרי הורמוז בפני הצי האמריקאי? צעד שיכול להביא לפרוץ עימות מזוין בין ארה''ב ואיראן?
 אזהרה איראנית כזו זו נשמעה ביום ג' 3.5,  מפיו של תא"ל חוסין סלאמי Gen. Hossein Salami,  סגן מפקד משמרות המהפכה בראיון טלוויזיה ארוך בטהרן. סלאמי ששוחח עם הערוץ הממלכתי אמר בין היתר: "אנחנו בנינו את היכולת הימית שלנו במטרה מרכזית: עימות עם הצי האמריקאי באזור". הגנרל האיראני הוסיף ואמר: "אם צרכי הביטחון שלנו יחייב, נמנע מן הצי האמריקאי את הכניסה למפרץ הפרסי בהסתמך לאמנה ימית של 1982."
הצהרה חמורה זו נשמעה יומיים בלבד אחרי דבריו הבוטים של מנהיג איראן האייטוללה עלי חמנאי נגד ארה"ב. הוא אמר: "האמריקאים מתריעים בפני התמרונים הימיים של איראן. זה המפרץ שלנו! אנו רשאים לערוך בו כל תמרון שנמצא לנכון. הצי האמריקאי שיסתלק למפרץ החזירים (בקובה),  למען התמרונים שלו ולא במפרץ הפרסי"
הצהרות איראניות חמורות אלה הן תגובה למאמץ המתנהל בקונגרס האמריקאי לאשר החלטה נגד תוכנית הטילים של איראן ונגד עריכת תמרונים תכופים של צי משמרות המהפכה במפרץ.
המקורות האיראניים של תיקדבקה:  האייטוללה חמנאי ומשמרות המהפכה, מנצלים את תקופת סוף כהונתו של אובמה כדי להשפיל את ארה"ב, מהלך שיצור את התנאים לביטול הסכם הגרעין בעתיד.
גם השפלת אנשי המרינס האמריקנים שנשבו  בינואר השנה על ידי אנשי הצי של משמרות המהפכה, וכן מבול האיומים שנשמעו בזמן אחרון נגד ארה"ב מפי מפקדים צבאיים וראשי המדינה באיראן, מהווים חלק מתוכנית איראנית זו.

 

Print Friendly, PDF & Email

תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי נאצה, הסתה או פגיעה, דיבה בהתאם לתקנון השימוש באתר של תיקדבקה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *