צריך לתקן את הדעה המוטעית כי אפשר לייצר פצצה גרעינית רק מאורניום המעושר ל-90 אחוז. גם 5 עד 10 ק"ג אורניום 235 מעושר לדרגה של 50 אחוז מספיקים

לאחר הפרסום ההודעה האיראנית, כי במתקן בנטאנז הוחל השבוע בהעשרת אורנים לדרגה של 60 אחוז, טענה שגורמי מודיעין מערביים וישראליים מטילים בה ספק, ממשיכים רוב הפרשנים והמנתחים לטעון כי כדי לייצר פצצה גרעיני איראן זקוקה לאורניום מעושר לדרגה של 90 אחוז.
זו הטעיה הנובעת מחוסר ידיעה.
כבר ב-9 לאפריל במאמר (הקישו כאן לקריאת המאמר ),  שתיקדבקה פרסם תחת הכותרת: ' אנשי ביטחון מרכזיים בארה"ב מאמינים שתוך שלושה חודשים איראן יכולה לייצר פצצה גרעינית אחת. כמה מהם סבורים שהיא כבר עשתה זאת', הבאנו את הדברים הבאים: כדי לייצר פצצה גרעינית, מסוג הפצצות הגרעיניות האמריקניות שהחריבו במלחמת העולם השנייה את הירושימה ונגאסקי, איראן זקוקה ללא יותר מ-5 עד 10 ק"ג של אורניום 235 מעושר לדרגה של 90 אחוז, או פלוטוניום 239.  מומחי הביטחון והמודיעין האמריקנים קובעים שאפשר לייצר פצצות כאלה גם כאשר האורניום 235, או הפלוטוניום 239 מעושרים רק לדרגה של 50 אחוז,. Iran needs five to ten kilograms of highly enriched (over 90 percent) uranium-235 or plutonium-239 to make an atomic weapon, as with the first crudely designed A-bombs that destroyed Hiroshima and Nagasaki. But a good design requires only one to two kilograms. Crude A-bombs can be designed with uranium-235 or plutonium-239 enriched to only 50 percent.

Print Friendly, PDF & Email