קארי ולברוב, הסכימו על התחלת נקיטת צעדים להפחתת המתיחות באוקראינה. אובמה מביע ספק

שר החוץ של ארה''ב, ג'ון קארי, ושר החוץ הרוסי סרגיי לברוב, ביחד עם מתאמת פעולות החוץ של האיחוד האירופאי קתרין אשטון, שנפגשו ביום ה' 17.4 בז'נווה, הסכימו על התחלת נקיטת צעדים אשר יפחיתו את המתיחות באוקראינה. לא ידוע מה הייתה עמדתו של שר החוץ האוקראיני שהשתתף בשיחות.
שרי החוץ הסכימו, כי ארגון הביטחון האירופאי ה-OSCE, אשר המשקיפים שלו נמצאים בשטח יבצע את הצעדים הבאים: יפרקו את המליציות הלא-חוקיות (רובן פרו-רוסית) מנשקן.  יפנה אותן מהמבנים שתפסו, ויעבירם לידי השלטון החוקי. (הבעיה  היא מי הוא 'השלטון החוקי' מאחר ומוסקבה איננה מכירה בממשלה הזמנית  בקייב, 'כשלטון חוקי'). ייפתח דיאלוג לאומי רחב ממדים, בו ישתתפו כל הגורמים באוקראינה, כולל במזרח, ובו תינתנה כל התשובות  לכל האזורים various regions, והקבוצות הפוליטיות political groups.
שר החוץ האמריקני ג'ון קארי אמר, כי צריך לחכות ולראות איך החלטות אלה תיושמנה, וכיצד תמשיך מוסקבה לטפל בבעיית אוקראינה. לדבריו, אם רוסיה לא תשתף פעולה בקידום הנקודות האלה, תוטלנה עליה סנקציות נוספות.
שני שרי החוץ לא הזכירו במילה אחת לא את ריכוזי הכוחות הרוסיים לאורך גבול רוסיה-אוקראינה, וגם לא אמרו מילה אחת על קשרי אוקראינה עם נאט''ו.
תיקדבקה: ברור כי קארי ולברוב מצאו נוסחה שתאפשר להם שלא להסכים, אבל להתחיל לשתף פעולה לקראת פתרון הבעיה האוקראינית. השאלה היא כמובן, מה יתרחש כאשר יגיעו לבעיות הליבה, כמו הקמת מדינה פדראלית שתחולק למדינות בעלות מידה רבה של עצמאות, והאם המשטר הזמני בקייב, וראשי המליציות הפרו רוסיות במזרח, יקבלו על עצמם להתחיל בתהליכים אלא ולבצע אותם?
מאוחר יותר הביע הנשיא אובמה, בהופעה בבית הלבן, ספק באם רוסיה אכן תקיים את ההסכם ואמר, כי אכן זו תהייה התנהגותה של מוסקבה יוטלו עליה סנקציות אמריקניות ואירופאיות נוספות.  
 

Print Friendly, PDF & Email

תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי נאצה, הסתה או פגיעה, דיבה בהתאם לתקנון השימוש באתר של תיקדבקה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *