שתי אוניות מלחמה איראניות העושות את דרכן לוונצואלה העלו את המתיחות הצבאית שבין ארצות הברית ואיראן


שתי אוניות מלחמה איראניות העושות בימים את דרכן לכיוון וונצואלה העלו מחדש את המתיחות הצבאית שבין ארצות הברית ואיראן. ביומיים האחרונים ( יום א-וב' 31.5-30).

ביום א' הופיעו בעיתונות האמריקנית ידיעות על שתי האוניות האלה, האחת פריגטה של חיל הים האיראני ואילו השנייה היא אוניית הפיקוד והריגול 'מאקראם' Makran. מדובר במכלית נפט לשעבר  שהאיראניים הכשירו והתאימו אותה להיות מעין נושאת מסוקים קטנה, המסוגלת לשאת עד 9 מסוקי תקיפה, וכוחות מיוחדים לביצוע פעולות קומנדו.
איש בוושינגטון איננו יכול להבין את הצעד האיראני הזה, כאשר דווקא עכשיו ישנה התקדמות בשיחות הגרעיניות המתנהלות בווינה בין ארצות הברית ואיראן על הסכם גרעיני חדש.  הצעד האיראני הזה הפתיע את ממשל הנשיא ג'ו ביידן, ווושינגטון כבר העבירה לוונצואלה אזהרה, לפיה היא תגיב על הצבת אוניות מלחמה איראניות 'בחצר האחורית של ארצות הברית.
ביום שני הגיב דובר משרד החוץ האיראני  סעיד חאטיבזאדה  Saeed Khatibzadeh  על הפרסומים בארה"ב כשהוא מזהיר את וושינגטון לבל תעז לפעול נגד שתי האוניות.
חאטיבזאדה אמר: 'לאיראן יש נוכחות מתמדת על בסיס החוק הבינלאומי במים הבינלאומיים. 'שום מדינה איננה יכולה להפר זכות זו'. Iran has constant presence in international waters, is entitled to this right on the basis of international law, and can be present in international waters. No country can violate such a right.

Print Friendly, PDF & Email