תגובה רוסית חריפה על התקפת חיל האוויר על נמל התעופה בדמשק. האם יש לצפות לצעדים רוסיים נוספים?

מוסקבה גינתה, ביום ו' 10.6, בלשון חריפה ולא שגרתית את התקיפה בטילים את נמל התעופה הבינלאומי בדמשק. ההתקפה אשר פגעה במסלולי שדה התעופה הוציאה את נמל התעופה הבינלאומי של סוריה מכלל פעולה, ומקרות בדמשק אמרו כי ייקח זמן רב עד אשר הנזקים יתוקנו ונמל התעופה יחדש את פעולתו.
משרד החוץ הרוסי הגדיר את ההתקפה הישראלית 'כפרקטיקה מרושעת' vicious practice, 'פרובוקטיבית והפרה של הנורמות הבסיסיות של החוק הבינלאומי", provocative and in violation of the basic norms of international law. שר החוץ הרוסי סרגיי לברורב חזר ביום שישי בלילה על דברים אלה ודרש מישראל להפסיק את ההתקפות.
עד עתה מוסקבה הגיבה במתינות על התקיפות הישראליות, או שלא הגיבה בכלל. אולם באחרונה כאשר ישראל החלה תוקפת את נמל התעופה הבינלאומי של דמשק, לאחר שהתברר לה כי איראן משתמשת בו כדי להעביר נשק לחיזבאללה, רואה מוסקבה בתקיפות אלה הפרה של ההסכם הסודי שהושג בין נשיא רוסיה פוטין וראש ממשלת ישראל לשעבר בנימין נתניהו, כי רוסיה לא תגיב על ההתקפות הישראליות על מטרות איראניות בסוריה בעוד שישראל תקפיד לא לפגוע בכוחות רוסיים, ולא לבצע תקיפות שתפגענה במעמדו של נשיא סוריה בשאר אסד. ברור, שמוסקבה רואה בתקיפת נמל התעופה הבינלאומי בדמשק והוצאתו מכלל פעולה פגיעה במעמדו של בשאר אסד.  
היחסים בין מוסקבה וירושלים נהיו מתוחים לאחרונה בגלל עמדת ישראל בשאלת המלחמה באוקראינה. ישראל דחתה בקשות אוקראיניות לספק לה נשק, אולם היא מצדדת בעמדה האוקראינית-מערבית המדינית לגבי המלחמה, והיא אפשרה לנשיא אוקראינה ולדומיר זלנסקי לנאום בפני הכנסת. באחרונה ערכו מטוסי קרב רוסיים וסוריים תרגיל משותף לאורך קו הגבול בין ישראל וסוריה ברמת הגולן.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי עתה יש להמתין ולראות באם מוסקבה לא תחריף את תגובתה לתקיפות ישראליות נוספות בסוריה. מוסקבה יכולה להורות על הפסקת פעולתו של מנגנון התיאום הרוסי-ישראלי  הפועל מבסיס המפקדה הרוסית המיימים Hmeimim Air Base שליד לטקיה, או להורות לסוללות טילי הנ"מ שלה הפרושות בסוריה, והכוללות טילי S-300 ו-S-400 לשגר טילים אל מול המטוסים הישראליים דבר ממנו היא נמנעה עד עכשיו.

Print Friendly, PDF & Email