תיקדבקה: היעדר גוף מודיעין ולוחמה בטרור כלל-אירופי מקל על אנשי הטרור

פעולת הסיכול אשר בוצעה ביום ה' 15.1, בלילה, בעיר וורווירה  Verviers שבמזרח בלגיה, הינה רק טיפה אחת באוקיינוס סוער של עשרות תאי טרור רדומים ופעילים באירופה כולה, רובם מאוישים וחמושים עד צוואר. חלקם מאומנים היטב ומיומנים בפעולות הטרור אותן למדו בסוריה, עיראק ואפגניסטן.
המקורות המודיעיניים וללוחמת טרור של תיקדבקה מציינים, כי שיתוף פעולה אמיתי בין ארגוני מודיעין וביטחון של מדינות, כולל באירופה,  הם נדירים, אפילו אם הן ידידותיות ובעלות אינטרסים רבים משותפים.
את המבצע בבלגיה אפשר להגדיר כתוצר של אינטרס הדדי אשר סיפק את צרכיהם אד-הוק של שני ארגוני הביטחון והמודיעין של צרפת מחד והבלגי מאידך ולא כחלק ממהלך אירופאי מוסדר וממוסד של חליפת מידע שוטף ועדכונים מבצעיים לצרכי סיכול.
באופן מעשי כמעט לא קיימים שיתופי פעולה בין ארגוני הביון במערב אירופה, על אף מערכת היחסים הדיפלומטית הנוחה השוררת בין רובם ככולם. החלפות המידע נעשות על בסיס מזדמן, עקב לחץ של מעצמה או בעלת ברית, או כתוצאה מסיפוק צורך הדדי מבצעי, דיפלומטי ולעיתים מדעי או כלכלי בין שתי מדינות.
בשונה מקיום האירופול
Europol, גוף משטרתי פאן אירופאי שגם יעילותו המבצעית נתונה בספק, לא קיים למעשה גוף ביון, מודיעין וביטחון כלל יבשתי באירופה אשר רואה את צרכי הגנת היבשת בראיית על, צופת עתיד.
בניגוד מוחלט לתפיסת ארגוני הטרור האיסלאמים בהם כל האירופאים כופרים בלי הבדלי לאום, שפה, מדינה או גבולות פיזיים, מדינות יבשת אירופה פועלות באופן מוחלש, עצמאי, לא מאוחד ולא מסונכרן, אינן משתפות פעולה או מידע מודיעיני בינהן. על כן הן מופרדות ומוחלשות מול טרור איסלאמי נחוש וחמוש.
התוצאות נראו בצרפת ובבלגיה בימים האחרונים. ההמשך יבוא והוא יהיה עקוב מדם.

Print Friendly, PDF & Email

תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי נאצה, הסתה או פגיעה, דיבה בהתאם לתקנון השימוש באתר של תיקדבקה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *