תמיכת הצמרת הצבאית הישראלית בעצמאות הכורדים. תיקדבקה: לא בטוח כלל שהכורדים יכריזו על עצמאות לאחר משאל העם

עם התקרב מועד עריכת משאל העם הכורדי, באוטונומיה העצמאית הכורדית בצפון עיראק ה-KRG, הולכות ומתרבות התגובות לגבי התוצאה הכמעט וודאית בו-תמיכה גורפת של  כ-6 מיליון כורדים עיראקים בעלי זכות הצבעה.
הפרלמנט העיראקי קיבל, ביום ג' 12.9, החלטה המתנגדת לעריכת משאל העם. הפרלמנט הסמיך את ראש הממשלה  אל-עבדאי לנקוט את כל הצעדים הדרושים כדי להבטיח את שלמותה הטריטוריאלית של עיראק. כומר, למנוע הכרזת עצמאות כורדית.  
סגן הרמטכ"ל לשעבר, אלוף יאיר גולן, אמר בכינוס מכון מחקר בוושינגטון,  כי בעיניו המחתרת הכורדית אינה ארגון טרור, על אף שנשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן מכנה אותו כך. גולן אמר: 'מנקודת מבטי, ה-PKK הוא לא ארגון טרור. ככה אני רואה את זה. כשמסתכלים על איראן ועל אי היציבות באזור – יישות כורדית יציבה היא לא רעיון גרוע', קבע גולן.
גולן מערבב כאן את נושא העצמאות הכורדי עם המעמד של ארגון ה-PKK. ה-PKK איננו שולט באוטונומיה הכורדית, והיחסים בין ראשי האוטונומיה הכורדית וראשי ה-PKK מתוחים.
אולם, מעבר לנקודה זו השאלה היא האם בכלל הכורדים עומדים להכריז על עצמאות?
המקורות של תיקדבקה מדווחים, כי הדבר אינו וודאי כלל. ההנחה כיום היא שלמרות שתוצאות המשאל  ההנהגה הכורדית לא תמהר להכריז על עצמאות מלאה.  

Print Friendly, PDF & Email

תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי נאצה, הסתה או פגיעה, דיבה בהתאם לתקנון השימוש באתר של תיקדבקה

האימייל לא יוצג באתר.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות