התוכנית הגרעינית האיראנית נכנסה ל'אזור המוגן'. כל הצנטריפוגות המתקדמות-בפורדו

ערב העימות הנשיאותי המכריע בין הנשיא אובמה, למועמד הרפובליקני לנשיאות מיט רומני, כאשר ההבדל העיקרי ביניהם בנושא הגרעיני האיראני הוא,  כי אובמה אומר שהוא לא יאפשר חימושה של איראן בנשק גרעיני, כלומר, לא יאפשר לאיראן לבנות פצצה גרעינית, ואילו רומני אומר, כי הוא לא יאפשר לאיראן יכולת גרעינית, כלומר להגיע לנקודה ממנה היא יכולה להתחיל לבנות פצצה גרעינית, נקודה אשר המודיעין האמריקני מעריך כי טהרן תגיע אליה בעוד ששה חודשים בתחילת מרס 2013, ממשיכה איראן את התקדמותה המהירה מאוד לקראת שתי מטרות אלה.
המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי האיראניים סיימו בימים האחרונים להציב את כל הצנטריפוגות שתכננו במתקן התת-קרקעי הגרעיני בפורדו.
מאחר ומדובר בצנטריפוגות מהדגמים המתקדמים IR-2, ו-IR-4, האיראנים יכולים ברגע שהם יפעילו אותן, לייצר במהירות גדולה יותר כמויות גדולות יותר של אורניום מעושר לדרגה של 20 אחוז, דבר שיאפשר להם לקצר את הזמן בו הם יגיעו לידי 1 טונה של אורניום מעושר ל-20 אחוז בחמישה עד ששה חודשים.
עוד מוסרים המקורות שלנו, כי האיראניים האיצו  בימים האחרונים את הצבת שתי האשכולות האחרונים של הצנטריפוגות, כל אחת בת 174 צנטריפוגות, במה שמוכנה 'אולם B' בפורדו, כדי להשלים את הצבתן ולהיערך לקראת הפעלתן, ערב הכרזת הסנקציות האירופאיות החדשות שהוטלו עליהם ביום שני 15.10.
המטרה האיראנית הייתה להפעיל את הצנטריפוגות באולם הייצור הנוסף בפורדו כתשובה לסנקציות החדשות האלה, זאת במסגרת הטקטיקה שלהם שלא להניח עתה לשום לחץ או צעדים צבאיים, פיננסיים, כלכליים, או מודיעיניים שהמערב, או ישראל נוקטים, מבלי שתבוא תגובה איראנית מתאימה.
לדוגמא: על הפיגוע בקווי אספקת החשמל לפורדו ב-17 לאוגוסט, דבר שגרם לפריצת שריפות קטנות במספר צנטריפוגות בפורדו, שכובו מיד, הגיבה איראן בשליחת כלי הטייס החמקן המתקדם שלה למרחב האווירי הישראלי, בשבת 6.10, תוך שהוא מצלם ומעביר לטהרן תמונות מודיעין  מפורטות של הכור הגרעיני בדימונה, אשר לפי מקורות איראניים תפורסמנה בקרוב. 
במילים אחרות, טהרן מאותתת לוושינגטון ולירושלים, כי כפי שגופי המודיעין של אחת מהן, או שתיהן ביחד, הצליחו להגיע עד לקוי אספקת החשמל בפורדו, כך איראן מסוגלת להגיע לכור הגרעיני בדימונה. אם האירופאים מטילים סנקציות נוספות על איראן בתחום האנרגיה והפיננסים, האירופאים ייענו, בהגברת העשרת האורניום.
זו הסיבה מדוע ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר ביום ג' 16.10, כי הוא מקדם בברכה את הטלת הסנקציות הנוספות האירופאיות, אולם 'אנו נדע אם הן משיגות את מטרתן כאשר הצנטריפוגות (האיראניות), תפסקנה להסתובב', כלומר להעשיר אורניום. ציטוט המקור: 
We'll know they are achieving their goal when the centrifuges stop spinning.
דברים אלה נאמרו על ידי נתניהו, כאשר הוא יודע כי לא רק שהצנטריפוגות האיראניות אינן מפסיקות 'להסתובב', אלה שבשעות הקרובות אשכולות חדשות של צנטריפוגות איראניות מתקדמות, תתחלנה להסתובב, ובכך יגיע המתקן התת-קרקעי הגרעיני בפורדו למלוא כושר הייצור והעשרת האורניום שלו.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי גם הנשיא אובמה, המועמד הרפובליקני לנשיאות מיט רומני, וראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו, יודעים מה יהיה הצעד הבא של האיראניים בפורדו.
האיראנים נערכים כבר עתה לשינוי התצורה התפעולית active formation, של הצנטריפוגות המוצבות עתה בפורדו. כאשר האיראניים ישלימו עבודה זו, כנראה במחצית השנייה של דצמבר, או התחלת ינואר 2013, הצנטריפוגות הללו תוכלנה להעשיר את האורניום האיראני לדרגה של 60 אחוז. זוהי הדרגה האחרונה לפני העשרתו של האורניום האיראני לדרגה צבאית של 90 אחוז ממנו אפשר לבנות פצצות גרעיניות. 
המומחים המודיעיניים האמריקנים והישראלים לנושאי הגרעין האיראני, הגיעו בשבועות האחרונים להבנה, כי המתקן הגרעיני היחיד באיראן בו תתבצע העשרת האורניום לדרגה של 90 אחוז, יהיה פורדו.

כל ההתפתחויות האלה, שהמשמעות היחידה שלהן, כי איראן חצתה כבר בשבוע השני של אוקטובר עוד קו אדום אחד בלוח הזמנים הגרעיני שלה, וכי היא כבר נערכת לחצות עוד קו אדום נוסף, היא הסיבה העיקרית מדוע ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון גילה ביום ב' 15.10, לקבוצה ממנהיגי יהדות בריטניה, כי הוא שוחח בטלפון עם ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו, והזהיר אותו כי 'זהו לא הזמן המתאים להפציץ את מתקני הגרעין, now is not the time to bomb Iran’s nuclear facilities . במילים אחרות, נשיא ארה''ב אובמה ביקש מקמרון להשפיע על נתניהו  שלא לתקוף עתה את איראן.
קמרון ונתניהו ששוחחו בטלפון יודעים, כי ההפעלה המלאה של האתר בפורדו, הייתה רק לפני כמה שבועות הקו האדום הישראלי האחרון, לפני שהתוכנית הגרעינית האיראנית נכנסת 'לאזור המוגן' immune zone, אותו ישראל תתקשה לתקוף.
השבוע,  נחצה קו אדום ישראלי זה ללא תגובה ישראלית. 
במילים אחרות, אם נתניהו יקבל את עצתו-אזהרתו של קמרון, ואם אובמה יחליט שלא להפתיע את האיראנים 'בהפתעת אוקטובר', נפתחה עתה לפני טהרן  הדרך לעשות צעד אחד גדול קדימה לקראת ייצורו של נשק גרעיני, והוא להעשיר את האורניום שברשותה לדרגה של 60 אחוז.

Print Friendly, PDF & Email